Minden szakágban éremesély

A kajakosoknál tizenöt férfi és nyolc nő, a kenusoknál pedig tíz férfi és két nő képviseli a magyar színeket a Duisburgban csütörtökön kezdődő, 40. gyorsasági kajak-kenu világbajnokságon. A szakvezetés mind a négy szakágban érmet vár a versenyzőktől, Storcz Botond szövetségi kapitány összesen 8-10 dobogós hellyel lenne elégedett.

Női kajakban – immár hagyományosan – minden számban éremre pályázhatnak a magyar versenyzők. London kétszeres olimpiai bajnoka, Kozák Danuta a játékok után egyesületet és edzőt váltott, s úgy tűnik, nem döntött rosszul, hiszen a két idei válogatón ő volt az egyedüli, aki mindkétszer hozni tudta a tőle megszokott színvonalat. Az újpestiek versenyzője mindkét K-1 500 métert megnyerte, és ezzel nem csak egyesben szerzett indulási jogot, nem kellett izgulnia csapathajós helyéért sem, ráadásul a 200-as váltóban is szerep vár rá. Az 500-as négyesnek rajta kívül a tavaly, Londonban szintén aranyérmes Szabó Gabriella és Fazekas-Zur Krisztina, valamint Vad Ninetta lesz a tagja.     A 31-szeres világbajnok Kovács Katalin teljesítménye hullámzó volt a válogatókon, ettől függetlenül ötkarikás bajnok párjával, Douchev-Janics Natasával 500 és 200 méteren is harcba szállhat majd az újabb vb-aranyakért. Az immár győri Douchev-Janics az Eb-hez hasonlóan ismét négy számban szerepel, a két páros mellett K-1 200 méteren és a váltó tagjaként is vízre száll.     Az 5000 méteren induló Csay Renáta Eb-címe mellé most világbajnoki győzelmet zsebelhet be, míg az ezer egyesben szereplő Medveczky Erika az Eb-bronz után ismét a dobogóra érhet. Ezer méter párosban Szabó és Fazekas-Zur indul – győzelmi esélyekkel.     A női kenus csapat mindössze kétfős, de Lakatos Zsanett 200 méter egyesben, és Takács Kincsővel 500 méter párosban is a dobogóra pályázik.     Kijelenthető, hogy a férfi kajak szakág kikerült abból a hullámvölgyből, amelybe néhány éve került, bizonyította ezt a tavalyi olimpia eredményessége. Dombi Rudolf és Kökény Roland Londonban aranyérmet szerzett 1000 méteren, s bár a júniusi, portugáliai kontinensviadalon – a körülményeknek is áldozatul esve – csak ötödikek lettek, most nagyon fogadkoznak, hogy Duisburgban visszatérnek a csúcsra. Az ötkarikás ezüstérmes férfi négyes – Fábiánné Rozsnyói Katalin irányításával – változatlan összeállításban nyerte idén a válogatókat, az Eb-n pedig harmadikként ért célba. Kammerer Zoltán, Tóth Dávid, Kulifai Tamás és Pauman Dániel a vb-n is a dobogóra tör, de ezúttal szeretnének fényesebb éremmel hazatérni, mint tették azt Montemor-o-Velhóból.         A férfi kenusok között több számban is van magyar éremesély, elsősorban a pekingi olimpiai bajnok Vajda Attila és a Vasbányai Henrik, Mike Róbert kettős révén. Bár Vajda a tavalyi olimpián és az idei Eb-n lemaradt a dobogóról, a kezében mindig ott van a győzelem lehetősége, s ha kijön a lépés, Duisburgban is borsot törhet a németek nagy kedvence, Sebastian Brendel orra alá.     Néhány évnyi csend után párosban is erős egységet tud kiállítani Magyarország: Vasbányai és Mike Európa-bajnoki ezüstérmével már bizonyította, hogy jó döntés volt őket összetérdeltetni a tavasz folyamán. A vb előtt többször is hangoztatták, hogy győzni mennek Duisburgba, s reményeink szerint nemcsak berobbannak, de hosszú távon meg is vetik majd a lábukat a nemzetközi mezőnyben.     A németországi regatta nagy valószínűséggel Storcz Botond utolsó versenye lesz szövetségi kapitányként, a szerződése ugyanis szeptember 30-án lejár. Érdekesség, hogy a kajakosként háromszoros olimpiai bajnok szakember első felnőtt vb-je versenyzőként az 1995-ös duisburgi volt.     A kajak-kenu világbajnokság hétvégi döntői élőben lesznek láthatók és hallhatók az M1-en és a Kossuth Rádióban, valamint a telesport.hu-n is.