Varázslat a vízitelepeken

A válogatott versenyzők számára az elmúlt hétvégén hivatalosan is lezárult az idei szezon, a sukorói keretfeltöltő versenyen gazdára találtak az utolsó kiadó helyek a korosztályos válogatottakban. A sportág fennállásának legjobb évét produkálta, minden szakágban, minden világversenyen és minden korosztályban Magyarország lett a legeredményesebb. Hüttner Csaba utánpótlás vezetőedző szerint megvan arra az esély, hogy a magyar fiatalok a következő években is hasonló sikereket érjenek el.
Mennyire volt méltó lezárása a rendkívül sikeres szezonnak a hétvégi verseny?

Jó kis verseny volt, örömteli, hogy még október elején is ilyen nagy mezőnyök álltak rajthoz. Volt olyan szám, ahol egyszerre 60 gyerek rajtolt el. Ami külön öröm, hogy újra emelkedik a férfi kenusok létszáma és fejlődik a női kenu is. Minden szakágban láttam olyan tehetségeket, akik 10-15 év múlva felnőtt világversenyen szerepelhetnek, annak ellenére, hogy a legjobbak, akik már korábban bekerültek a korosztályos keretekbe, most nem is álltak rajthoz.

A válogatott keretek gerince már az év közben kialakul, miről döntött a hétvégi verseny?

Valóban, a kerettagságot a legtöbben már év közben kivívták. Alapvető, hogy akik szerepeltek ifiként, vagy U23-as versenyzőként a világbajnokságon, ők tagjai a jövő évi keretnek, kölyök és serdülő korosztályokban pedig elsősorban az itthoni bajnokságokon elért eredmények döntöttek. Néhány hely azonban még kiadó volt, hogy lehetőséget tudjunk biztosítani a keretbe kerüléshez azoknak is, akik esetleg valamilyen sérülés, vagy apró baki miatt nem tudtak jó eredményt elérni a szezon során.

Milyen lehetőségekhez jut, aki keretbe került?

Ez korosztályonként mást és mást jelent. A kölyök- és serdülő kereteknek néhány napos edzőtáborokat fogunk tartani ősszel és tavasszal az ország különböző pontjain. A gyerekek nagyon szeretik ezeket az összetartásokat, ilyenkor a kemény edzéseken kívül van arra lehetőségük, hogy bandázzanak egy jót, hogy kiszakadjanak néhány napra az iskola és az edzés teremtette monotonitásból. Az ifiket és az U23-asok kerettagokat már komolyabb téli és tavaszi edzőtáborokba-, sítáborokba-, a legjobbakat melegvízi edzőtáborokba is elvisszük. Az U23-asoknál már egyébként is nagy az átfedés a felnőtt kerettel, a közös táborok célja, hogy azok is felzárkózzanak, akik a legjobbak között még nem jutottak lehetőséghez.

Korábban nagyon nehéz volt megtartani a sportágban azokat, akik nem robbantak be 19-20 évesen a felnőttek közé. Ilyen szempontból javult a helyzet?

Igen, sok U23-as versenyzőnk került be a felnőtt keretbe és szép eredményeket értek el a világversenyeken. Vad Ninetta, Kárász Anna, Dombvári Bence, Dudás Miklós vagy éppen Vasbányai Henrik már meghatározó tagjai a felnőtt mezőnyének. A kiemelt sportági támogatásnak köszönhetően ráadásul nemcsak őket tudjuk menedzselni, hanem a korosztály második vonalát is. Az előrelépés pedig egyértelmű, idén a világbajnokságon női U23-ban a négyes kivételével minden egységünk dobogós helyet szerzett, míg tavaly összesen egy érmet szereztek a lányok ebben a korosztályban. A többi szakágban is hasonló a tendencia.

Mennyire van ez összefüggésben a jobb anyagi feltételekkel?

Ne köntörfalazzunk, nagyon szoros összefüggésben. A több állami támogatásnak köszönhetően egyrészt minden eddiginél több versenyzőt tudunk utaztatni edzőtáborokba és nemzetközi versenyekre, de ami még ennél is fontosabb, hogy rengeteget javultak a viszonyok a vízitelepeken is a kisebb-nagyobb fejlesztéseknek köszönhetően, a jobb körülmények pedig könnyebben bevonzzák a gyerekeket. A nagyobb merítésből a következő években pedig könnyebb lesz kiválasztani a legjobbakat.

Az eredmények nagyon biztatóak, mit gondol, ez volt az utánpótlás eddigi legsikeresebb éve?

Tavaly például az ifik valamivel eredményesebben szerepeltek, mint az idén. Viszont ha összeadom a kölyöktől az U23-ig minden korosztály eredményeit, akkor nem hiszem, hogy volt valaha ennél jobb szezonja az utánpótlásnak. A sikerességünk egyébként régóta csodaszámba megy, minden évben elmondjuk, hogy ez hosszú távon nem tartható, mégis évek óta szinte mindig összejön. Szerintem van esélyünk rá, hogy a következő időszakban is ilyen sikeresek maradjunk.

Veszélyeztetheti bárki a magyar utánpótlás vezető pozícióját?

Jelenleg csak oroszoknak van akkora merítésük, olyan tömegbázisuk, mint nekünk. Az utóbbi időben azt látni, hogy még a hagyományosan sikeres, nagy múltú kajak-kenus nemzetek, mint például a németek vagy a románok is küzdenek azzal, hogy ki tudják állítani a megfelelő számú egységet a világversenyekre. Mindenhol a világon harcolnak azzal, hogy meg tudják fogni a gyerekeket a sportág számára. Közben itthon nincsenek ilyen gondok, a mi vízitelepeinken valami varázslat zajlik. Nálunk sok a céltudatos gyerek, akik rengeteget akarnak edzeni és versenyezni. A magyar kajak-kenu szellemisége a mi legnagyobb kincsünk, hálásak lehetünk azoknak az utánpótlás edzőknek, akik ezt képesek átadni.