Magyarországnak Európában van a helye

Magyarországnak Európában van a helye, alakítania kell a közös Európát, és a részesévé kell válnia – mondta Tóbiás József, az MSZP elnök-frakcióvezetője csütörtökön az Európai Szocialisták Pártja (PES) háromnapos, Budapesten rendezett tisztújító kongresszusa alkalmából tartott sajtótájékoztatón.

Tóbiás József kiemelte: meg kell mutatni, hogy mindazzal szemben, ami Európa konzervatív többségében látszik, van alternatíva, egy baloldali fordulat, és remélhetőleg a budapesti kongresszus ennek kezdetét jelenti. Hozzátette: a tanácskozás ezért több annál, mint egy politikai család tagjainak találkozása, az értékek melletti kiállás próbája is.

Arról is beszélt, hogy a szokásokhoz híven ma először a nőszervezet választotta meg vezetését, és egyhangúlag, két évre újraválasztották Gurmai Zitát a szervezet élére.

Szergej Sztanisev, a PES elnöke hangsúlyozta: Magyarország éveken át sikertörténetet jelentett Európában, eredményesen átlépett a kommunizmusból a piacgazdaságba, és ebben a folyamatban az MSZP is fontos szerepet játszott. Ma viszont a PES a

Ugyanakkor nemcsak azért jöttek össze, hogy Magyarországról beszéljenek, hanem Európa jövőjéről is tanácskoznak a jelenlegi nehéz helyzetben mondta.

A PES vezetője közölte: Magyarországon és Európában is a demokratikus értékek, az emberi jogok és az egyenlőség védelmében állnak ki, minden körülmények között harcolnak ezen értékekért. Azért rendezik kongresszusukat Budapesten, hogy kifejezzék szolidaritásukat az MSZP-vel és kiálljanak a demokratikus értékek védelméért Magyarországon – magyarázta.

Szergej Sztanisev kérdésre válaszolva a bevándorlással kapcsolatban elmondta: Európa valóban nagy nyomás alatt áll, de szolidaritást kell mutatnia a bevándorlókkal. Biztonságba kell helyezni őket, nem lehet megengedni, hogy a tengerbe fulladjanak, ezért támogatják az Európai Bizottság javaslatát a probléma kezelésére – közölte.

Gurmai Zita, a PES nőszervezetének újraválasztott elnöke kifejtette: Magyarországon nehéz változtatni a nők helyzetén, hiszen az Országgyűlésben – szemben az Európai Parlamenttel – nagyon kevés női képviselő van. A magyar kormányra ráférne egy “gender training” (a nemek egyenjogúságával foglalkozó tréning) – jegyezte meg.

Egyúttal arról is beszélt, hogy meglátása szerint Magyarországon illiberális demokrácia van, a szólásszabadság jelentősen sérült az elmúlt időszakban, és Magyarország a 4,5 millió koldus országa lett.

Gurmai Zita megköszönte a bizalmat, és azt mondta, folytatja a 2004-ben, első megválasztásakor megkezdett munkát. Nincs elég nő jelen a munkaerőpiacon – mondta, hozzátéve, hogy egyenlő béreket kell biztosítani a nőknek, meg kell fékezni a nők elleni erőszakot, javítani kell az idős nők anyagi helyzetén, és több női vezetőnek kell lennie.

A nőszervezet tisztújítása vezette fel az Európai Szocialisták Pártjának péntek-szombati budapesti tisztújító kongresszusát. A PES kongresszusa, amelyen mintegy 800 küldött vesz részt, pénteken késő délután kezdődik. Péntek este választhatnak a küldöttek elnököt a szervezet élére. A PES honlapja szerint a posztért újraindul Szergej Sztanisev volt bolgár miniszterelnök, aki 2012 óta elnök, a másik jelölt a spanyol Enrique Barón Crespo, aki 1989 és 1992 között volt az EP elnöke.

A PES tavaly döntött arról, hogy Budapesten tartják soron következő kongresszusukat. Akkor Kovács László, az elnökség tagja úgy nyilatkozott az MTI-nek: a helyszín kiválasztása üzenet az Orbán-kormánynak, amely 2010 óta felszámolta Magyarországon a demokrácia és a jogállamiság garanciáit.

ggódik az itteni politikai folyamatok miatt – tette hozzá.