Szeptember 6-án, pénteken kezdődik az egyik legnagyobb magyar filmes rendezvény, amely a világ filmművészetének legfrissebb és legszínvonalasabb munkáit kínálja Miskolcon, a CineFest.
A 20. CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztiválon a Cirko Film közelgő bemutatói közül öt filmet nézhet meg a miskolci közönség premier előtt, sőt a CineDocs elnevezésű dokumentumfilmes szekció válogatásában is találhatunk egy cirkós filmet. A filmekről a fesztivál sajtóközleményéből idézünk: „A Szerethető a Karlovy Vary Filmfesztiválon rekordmennyiségűnek számító, összesen öt díjat nyert – többek között a legjobb színésznőnek járót. Lilja Ingolfsdottir rendezőnő párkapcsolati drámája egy házasság széthullását meséli el rendkívül érzékenyen, bármiféle állásfoglalás nélkül bemutatva az érem mindkét oldalát.
Szilágyi Zsófia új műve, a Január 2. a Velencei Nemzetközi Filmfesztiválon mutatkozik be, néhány nappal később pedig már a CineFest közönsége is láthatja. Az új film az előző, ugyancsak Miskolcon versenyző Egy naphoz hasonlóan realista történet, ezúttal a feleség legjobb barátnőjének szemszögéből egy különválásról.
A második felvonás a 77. cannes-i filmfesztivál nyitófilmjeként debütált. A zenei karrierje során Mr. Oizo-ként nálunk is jól ismert, francia Quentin Dupieux rendezőként végletesen őrült filmeket készít és ezúttal sem hazudtolta meg magát. Főhőse, Florence szeretné bemutatni élete nagy szerelmét, Davidet az édesapjának. David vonzalma azonban nem kölcsönös, és azt tervezi, hogy inkább átpasszolja Florence-t az egyik barátjának.
A Haldoklás, de komédia főszereplője, a berlini karmester, Tom Lunies zeneszerző barátjával, a depressziótól gyötört Bernarddal dolgozik a szerző remélt főművén. Tom családja tragédiák árnyékában, az elmúlás gondolatával szembesülve, hosszú idő után végre újra találkozik, és ez mindegyikük életében a problémákkal való szembenézésre késztet. A német Matthias Glasner felkavaró drámába csomagolt fekete komédiája a legjobb forgatókönyvnek járó Ezüst Medvét kapta a Berlinalén.
Egy középosztálybeli kínai család élete fonódik össze fiuk rejtélyes új barátjának személyével. Ki nem mondott titkok, teljesítetlen elvárások és feldolgozatlan érzelmek vihara a kínai Az egy család rövid története. Világpremierje a Berlinalén volt, a rendező, Jianjie Lin munkája pedig most sorra járja a nemzetközi filmfesztiválokat – nemrégiben például Pekingben megnyerte a legjobb rendezőnek járó díjat.
A Riefenstahl betekintést nyújt Leni Riefenstahl művészi örökségébe és a náci rezsimhez fűződő összetett kapcsolatába. Andres Veiel rendező példátlan hozzáférést kapott Riefenstahl 700 doboznyi felvételből álló személyes archívumához, és azokat felhasználva készítette el az ellentmondásos filmrendező minden eddiginél komplexebb portréját. Az alkotás világpremierje a Velencei Nemzetközi Filmfesztiválon lesz.”
A filmeket az év második felében mutatják be a magyar mozik a Cirko Film forgalmazásában.
A magyarhangya bemutatója az Oscar-díjas Hamagucsi Rjúszuke (Vezess helyettem, Szerencse és képzelet kereke) zenből induló, a természetet kizsákmányoló emberről szóló öko-thrillerje, A gonosz nem létezik. A film a 2023-as Velencei Filmfesztiválon elnyerte a zsűri nagydíját, azóta a világ számos seregszemléjén vetítették, Magyarországon pedig a 20. CineFest versenyprogramjában debütál szeptember 11-én és 12-én. A fesztiválpremier után szeptember 15-én a budapesti Puskin moziban, 18-án pedig a pécsi Apolló moziban is látható lesz premier előtt, majd szeptember 26-tól országszerte a mozikban.
Szeptember 13-án, a fesztivál versenyprogramjában vetítik először hazánkban Hajdu Szabolcs új filmjét, a rendező párkapcsolati trilógiájának záró darabját, az Egy százalék indiánt. A 2016-ban bemutatott Ernelláék Farkaséknál című alkotásban a gyereknevelés körüli nézeteltérések állnak a középpontban, míg a 2024-es Kálmán-napban az intimitás és a szexualitás hiányából eredő feszültségek vezetnek párkapcsolati válsághoz. Az Egy százalék indián az identitás, az öröklött viselkedési minták és a modern nemi szerepek kérdéseivel foglalkozik. A film 2024. október 10-én kerül a hazai mozikba a Budapest Film forgalmazásában.
A 20. CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztivál világpremierjén láthatja először a hazai közönség a Lepattanó című romantikus, gombfocis sportvígjátékot Scherer Péter főszereplésével. Vékes Csaba, a Szia, Életem! író-rendezőjének filmje az East of East szekcióban szerepel majd. Díszvendégként tiszteletét teszi a premierhét eseményein a film egyik kulcsfiguráját alakító Patrick Duffy, akit a hazai közönség elsősorban a Dallas című kultikus tévésorozat Bobbyjaként ismer. A vígjátékban Scherer Péter mellett Derzsi Dezső, Waskovics Andrea és Rába Roland alakítják a gombfoci szent őrültjeit, de Elek Ferenc és Mucsi Zoltán is látható lesz a filmben, amely szeptember 26-tól kerül országszerte a mozikba a JUNO11 Distribution forgalmazásában.
A CineFest eseményeihez kapcsolódva szeptember 7-től a fesztivál záró napjáig, szeptember 14-ig ingyenes programokkal, köztük koncertekkel, filmvetítésekkel és előadásokkal várja az érdeklődőket a CineVersity! A Miskolci Egyetem és az idén 20 éves CineFest ünnepi programsorozatának a helyszíne a Csengey-kert, de különleges élményben lehet része azoknak, akik ellátogatnak szeptember 11-én a Művészetek Háza Uránia-termébe, ahol Bacsó Péter 1968-ban készült Fejlövés című filmjét vetítik, majd a főszereplőkkel, Kovács Kati Kossuth-díjas előadóművésszel és Horváth Charlie Liszt Ferenc-díjas énekessel Horváth Zita, a Miskolci Egyetem rektora beszélget.
Horváth Gábor Miklós