Várdai István a Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekarával az Operában

Várdai István nemzetközi hírű gordonkaművész lép fel április 28-án a Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekara – az Opera együttese hangversenyén az Andrássy úti dalszínházban. Az esten Dubrovay László Csellóversenyét játssza, amelynek ősbemutatója mindössze egy hónapja volt.

Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekara – az Opera együttese az évad minden havának egy-egy hétfő estéjén önálló koncertprogrammal készül. A sorozat hangversenyeire rendszeresen invitálnak vendégfellépőket a hazai- és a nemzetközi zenei élet szereplői közül. Karmesterek és hangszeres szólisták kapnak ezáltal lehetőséget arra, hogy a budapesti Opera színpadán lépjenek fel a nagy múltú, 160 éves zenekar partnereként. Az április 28-ai alkalommal Várdai István lép fel szólistaként. A pécsi születésű fiatal muzsikus a bécsi és budapesti egyetemi évek után a Kronbergi Zeneakadémián folytatta tanulmányait. Bemutatkozó koncertjét Hágában adta 1998-ban, majd olyan jelentős állomások következtek, mint – többek közt – London, Firenze, Frankfurt, Moszkva, München, Bécs, New York, Párizs, de hallhatta már Kína, Spanyolország és Svájc közönsége is. Számos jelentős versenyeredménye közül néhány: 2006-ban első helyezést ért el az Ausztriában rendezett XIII. Nemzetközi Brahms-versenyen, a következő évben pedig Moszkvában nyerte el a XIII. Nemzetközi Csajkovszkij Verseny III. díját, valamint a Nemzetközi Csajkovszkij Alapítvány különdíját. 2008 őszén I. díjat nyert a 63. Genfi Nemzetközi Zenei Versenyen.

Az operaházi esten kiemelkedő magyar szerzőnk, Dubrovay László Csellóversenyét interpretálja, amelynek ősbemutatóján szintén ő játszotta a szólamot, egy hónappal ezelőtt – így a mű előadástörténete egyelőre Várdai István nevéhez fűződik.

Az est második felében Anton Bruckner VIII. (c-moll) szimfóniája csendül fel. A mai zenehallgatónak úgy tűnik, Bruckner zenéje inkább az osztrák barokk egyházi műveknek, mint az általa igen tisztelt Wagner stílusának nyomát viseli. Osztrák népzenei elemeket feldolgozó, romantikus hévtől átfűtött, nagylélegzetű zenekari művei közé tartozik az 1892-ben, Bécsben bemutatott VIII. szimfónia is, amelyet a szerző I. Ferenc József császárnak ajánlott. A mű rendkívüli terjedelme és szokatlanul nagyra méretezett együttese különleges helyet foglal el Bruckner szimfóniái között. A finálé (mint a szerző utolsó szimfonikus fináléja) nemcsak ezt a szimfóniát, hanem a zeneszerző egész életművét koronázza meg fényes és ünnepélyes hangzásával. A darabot – ahogy a hangverseny első felében elhangzó Dubrovay-szerzeményt is – Dr. Győriványi Ráth György vezényli.