Tokió 2020- Összefoglaló

Pásztor Flóra bejutott a 32 közé a női tőrözők vasárnapi egyéni versenyében a tokiói olimpián.

A magyar vívó az első körben könnyedén győzte le 15-8-ra az algériai Meriem Mebarkit. A 16 közé kerülésért már jóval nevesebb riválissal kell összecsapnia, a franciák klasszisa, az öt éve, Rio de Janeiróban ötödik, világbajnoki ezüstérmes Ysaora Thibus lesz az ellenfele.
    “Bemelegítő asszónak pont jó volt. Kicsit azért izgultam, de arra is jó volt ez a mérkőzés, hogy ez oldódjon. A következő találkozón már több dologra lesz szükség a győzelemhez” – mondta az MTI-nek a Törekvés SE 23 éves sportolója.
    Rajta kívül még két magyar szerepel a női tőrözők egyéni versenyében, Siklósi Gergely pedig a férfi párbajtőrözők párhuzamosan futó viadalán lép pástra vasárnap a Makuhari Rendezvényközpont B csarnokában.
Siklósi Gergely – Tung Csao (kínai)/Marc-Antoine Blais-Bélanger (kanadai) 4.55

Major Veronika a 34. helyen zárt a női légpisztolyosok versenyében a tokiói olimpia vasárnapi versenynapján.

A 24 éves keszthelyi sportoló önmagához képest gyengén kezdett, öt lövés után kiment a lőállásból és néhány percig egyeztetett Győrik Csaba szövetségi kapitánnyal, ám a folytatásban nem tudott jelentősen javulni. Bár az első 10 lövéses sorozatában még három telitalálata volt, a második szériában már csak kétszer lőtt tízest, ráadásul utóbbiban két nyolcast is vétett. A harmadik sorozattól kezdve aztán megtáltosodott a fegyvernem 2019-es Európa-bajnoki bronzérmese, aki a negyedik-ötödik szériában egymás után hét tízest ért el. Az elhibázott első két sorozat miatt azonban a jó befejezés nem volt elég a döntős szerepléshez, Major 566 körrel fejezte be az alapversenyt. A fináléba kerüléshez 577 körös eredményre lett volna szükség az 53 fős mezőnyben.
    Major a folytatásban még sportpisztolyban is érdekelt lesz jövő csütörtökön és pénteken.
    A vasárnapi (mai) programban magyar részről még Péni István és Pekler Zalán áll lőállásba a férfi légpuskások versenyében az Aszaka Lőtéren.

Verrasztó Dávid negyedik 400 méter vegyesen    Tokió, 2021. július 25., vasárnap (MTI) – Verrasztó Dávid negyedik lett vasárnap 400 méter vegyesúszásban a tokiói olimpián.

A 32 éves versenyző pillangón gyengén kezdett, utolsóként fordult a hátra, melyen megkezdte a felzárkózást, a mellet már ötödikként kezdte. Az utolsó 100 méteren, gyorson óriási verseny alakult ki a dobogós helyekért az amerikai Chase Kalisz mögött, azonban az FTC versenyzője, aki a harmadik helyen is haladt, kissé elfáradt, így 4:10.59 perces idővel negyedikként csapott a célba.

Kreiss Fanni bejutott a 16 közé a női tőrözők vasárnapi egyéni versenyében a tokiói olimpián.

A magyar vívó az első asszójában a világbajnoki ezüstérmes olasz Martina Batinit verte bravúrral, 15-10-re, és a következő körben a címvédő, világranglista-vezető orosz Inna Gyeriglazovával találkozik.
    Rajta kívül még két magyar – Kondricz Kata és Pásztor Flóra – szerepel a női tőrözők egyéni versenyében, Siklósi Gergely pedig a férfi párbajtőrözők párhuzamosan futó viadalán lép pástra vasárnap a Makuhari Rendezvényközpont B csarnokában.

A címvédő Hosszú Katinka az ötödik, Mihályvári-Farkas Viktória pedig a hatodik helyen végzett vasárnap női 400 méter vegyesúszásban a tokiói olimpián.

A háromszoros ötkarikás bajnok Hosszú a táv nagy részében dobogós helyen haladt, az utolsó 150 méteren azonban visszaesett és 4:35.98 perccel ötödikként csapott célba. A mindössze 17 éves honfitársa 4:37.75-tel végzett pontszerző helyen karrierje első olimpiáján.
    Az aranyérmet a hazai Ohasi Jui nyerte meg 4:32.08 perces idővel.

Pupp Réka nagy bravúrral nyolcaddöntőbe jutott vasárnap a cselgáncsozók 52 kilogrammos súlycsoportjában a tokiói olimpián.

Az idei Eb-n bronzérmes magyar súlycsoportja egyik legjobbjával, a címvédő, világ- és Európa-bajnok Majlinda Kelmendivel csapott össze.
    Pupp aktívan dzsúdózott, de az alapidőben nem tudott akciót végrehajtani, koszovói ellenfelét ugyanakkor kétszer is megintették. Az aranypontig tartó hosszabbításban viszont – miután ő is kapott egy intést – 1 perc 22 másodperc elteltével földre vitte és átforgatta Kelmendit, aki a hátára került. Videózás után vazaarit ítéltek az Atomerőmű SE 25 éves dzsúdósának.
    A folytatásban, a negyeddöntőért az amerikai Angelica Delgadóval kell majd megmérkőznie.

Kondricz Kata és Pásztor Flóra is kiesett a 32 között a női tőrözők vasárnapi egyéni versenyében a tokiói olimpián.

Előbbi a 2018-ban világbajnok olasz Alice Volpitól kapott ki 15-5-re, utóbbi pedig a 2016-ban, Rióban ötödik, vb-ezüstérmes francia Ysaora Thibus-től nagy csatában, 15-13-ra.
    Kondricz számára az első, Pásztornak a második asszó jelentette a végállomást egyéniben.

Fucsovics Márton vállsérülés miatt visszalépett a tokiói olimpia tenisztornájától.

A Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) arról tájékoztatta az MTI-t, hogy ezt Fucsovics a csapatirodán jelezte vasárnap (ma).
    A 29 esztendős nyíregyházi játékos az idei wimbledoni elődöntős lengyel Hubert Hurkacz ellen kezdte volna meg szereplését első olimpiáján.
    Így magyar teniszező nem lép pályára a japán fővárosban, miután Babos Tímea a játékok előtt bejelentette: sérülés miatt tudja vállalni a szereplést Jani Rékával párosban.

Az ausztrál női 4×100 méteres gyorsváltó 3:29.69 perces új világcsúccsal győzött vasárnap, a tokiói olimpia úszóversenyeinek első döntős napján.

A Bronte Campbell, Meg Harris, Emma McKeon, Cate Campbell összeállítású ausztrál staféta saját, 2018-ban elért 3:30.05-ös rekordját adta át a múltnak.
    A sprintváltó az első hely szempontjából nagyon sima versenyt hozott, az ausztrálok kiemelkedtek a mezőnyből és óriási, három másodpercnél is nagyobb fölénnyel utasították maguk mögé a kanadai kvartettet (3:32.78 p). Utóbbi viszont csupán három századdal bizonyult jobbnak az amerikai stafétánál.

Előbbi a 2018-ban világbajnok olasz Alice Volpitól kapott ki simán, 15-5-re. Pedig az elején még vezetett 2-0-ra, de aztán érvényesült a papírforma, Volpi 11-3-ra ellépett és végig irányítva nyert.
    Pásztor, aki egy győzelmen már túl volt, nagy csatára késztette a 2016-ban, Rióban ötödik, vb-ezüstérmes francia Ysaora Thibus-t, a hajrában 12-10-re is vezetett ellene, de a végét a rivális bírta jobban, aki 15-13-ra nyert.
    Kondricz számára az első, Pásztornak a második asszó jelentette a végállomást egyéniben, de a csütörtöki csapatversenyben még mindketten pástra lépnek.
    Később:
Siklósi Gergely – Tung Csao (kínai) 4.55
    női tőr egyéni 16-os tábla:
Kreiss Fanni-Inna Gyeriglazova (orosz) 6.35

Verrasztó Dávid negyedik lett vasárnap 400 méter vegyesúszásban a tokiói olimpián.

A 32 éves versenyző az előző két ötkarikás játékokról csalódottan távozott, mivel esélyesként még csak döntőbe sem sikerült jutnia, ezért a szombati előfutam után annyit mondott, hogy ha 4:08 perc közelében úszik, elégedett lesz, bármi is a helyezése.
    Az FTC sportolója beragadt a rajtnál, majd a pillangó után utolsóként fordult a hátra a nyolcfős mezőnyben. A második száz méteren viszont megkezdte a felzárkózást, sorra érte utol a riválisait, ennek köszönhetően a mellúszásnak már ötödikként vágott neki. A táv harmadik negyedében tovább erősítette a pozícióját, az utolsó 100 méter elején harmadik volt. Gyorson óriási verseny alakult ki a dobogós helyekért az amerikai Chase Kalisz mögött, aki jelentős előnyre tett szert. Verrasztó az utolsó méterekre mintha kissé elfáradt volna, így 4:10.59 perces idővel negyedikként csapott célba 21 századdal lemaradva a dobogóról.
    “Nagyon nehéz most mit mondani. Ezúttal nem a szégyengéppel kell hazautaznom, de alig több mint két tizeden múlt a dobogó. Az utolsó métereken senki sem lát már, én sem éreztem, hogy jönnek” – értékelt a szám háromszoros Európa-bajnoka és kétszeres vb-ezüstérmese. “Boldog vagyok és boldogan megyek majd nyaralni”.
    A Rióban ezüstérmes és a 2017-es budapesti vb-n győztes Kalisz mögött honfitársa, Jay Litherland lett a második, míg harmadikként az ausztrál Brandon Smith zárt.

A világranglista-vezető, világbajnoki címvédő Siklósi Gergely megnyerte első asszóját, ezzel bejutott a 16 közé a férfi párbajtőrözők vasárnapi egyéni versenyében a tokiói olimpián.

A magyar vívó a kínai Csao Tung ellen nyert 15-9-re, és a folytatásban egy másik kínai, Vang Ce-csie vagy a marokkói Husszam Elkord vár rá, magyar idő szerint 7.35-től.

Pupp elárulta: az ellenféltől erőszakos dzsúdóra számított, a saját taktikája pedig az volt, hogy ezt megpróbálja kivédekezni.
    “Itt már minden meccs nehéz. A címvédővel kezdtem, de ezután sem fog lankadni a győzni akarásom. Elméletben valamivel gyengébb versenyzők jönnek, de nem szabad őket sem lebecsülni, mert nekik is szép eredményeik vannak” – fejtette ki.

A háromszoros ötkarikás bajnok Hosszú pillangón alaposan bekezdett, az első fordulónál még vezetett, aztán végül másodikként kezdte meg a hátúszást, amelyben egy pozíciót rontott féltávig. Mellúszásban ugyan megtartotta dobogós pozícióját, de a japán Ohasi Jui és az amerikai Emma Weyant elhúzott tőle. A szám ötszörös világbajnoka gyorson sem tudott újítani, sőt, két riválisa is utolérte, majd megelőzte, így végül a szombat esti előfutamban elért idejét jószerivel századra megismételve 4:35.98 perccel ötödikként ért célba. Ez az idő több mint egy másodperccel gyengébb, mint a budapesti Eb-n elért győztes teljesítménye volt májusban.
    A mezőny másik magyar tagja, a mindössze 17 éves Mihályvári-Farkas Viktória szokás szerint lassan kezdett pillangón és háton, majd mellen indult meg a mezőny után, s végül, akit reális esélye volt, azt meg is előzte, melynek köszönhetően 4:37.75 perces idővel ő is olimpiai pontszerzőként, a hatodik helyen fejezte be a versenyt.
    “Nem tudom, mi történt a medencében. Azt tudom, hogy mindent kiadtam magamból. Még a tegnapi úszást sem éreztem annyira rossznak, mint a mait. Bosszantó az idő és a helyezés is” – értékelt a szám 32 éves világcsúcstartója, aki megjegyezte, az elért időeredményeken látszik, hogy reggel kellett döntőt úszniuk, ugyanakkor hozzátette, “mindenkinek reggel” van.
    Honfitársa, a budapesti Eb-n mögötte második Mihályvári-Farkas sokkal elégedettebben nyilatkozott:
    “Nagyon örülök. Ha valaki ezt mondja az olimpia előtt, biztos hülyének tartom, de legalábbis lehetetlennek gondolom. Szombaton teljesült az álmom a döntővel, ezúttal pedig kiúsztam magam. Ahhoz képest most is jó volt, hogy délelőtt versenyeztünk, hét óra alvás után nem könnyű újra a maximumot nyújtani”.
    Az FTC tehetsége még 1500 méter gyorson áll rajthoz, ott nem számít finálés szereplésre, de szeretné megismételni a hazai kontinensviadalon nyújtott teljesítményét.
    Az aranyérmet Ohasi nyerte meg 4:32.08 perces idővel. Az ezüst Weyanté lett, míg a bronzot a szintén amerikai Hali Flickinger gyűjtötte be.

Az Európa-bajnok magyar férfi vízilabda-válogatott 10-9-re kikapott Görögországtól első csoportmérkőzésén a tokiói olimpián.

Märcz Tamás csapata kedden Japán ellen ugrik vízbe.

Férfi vízilabdatorna, A csoport, 1. forduló:
Görögország-Magyarország 10-9 (2-3, 4-3, 3-2, 1-1)
—————————————————
Tacumi Vízilabdaközpont, zárt kapuk
    gólszerzők: Fundulisz 3, Genidoniasz, Papanasztasziu, Vlahopulosz 2-2, Kapocisz 1, illetve Varga 3, Angyal, Erdélyi 2-2, Manhercz, Jansik 1-1

Görögország:
    ———
Zerdevasz – Genidoniasz, Szkumpakisz, Kapocisz, Fundulisz, Kolomvosz, Vlahopulosz – cserék: Papanasztasziu, Derviszisz, Morikisz, Argiropulosz, Gikovecisz

Magyarország:
    ————-
Nagy – Manhercz, Vámos, Jansik, Erdélyi, Varga, Mezei – cserék: Angyal, Zalánki, Hosnyánszky, Hárai, Pásztor

Märcz Tamás szövetségi kapitány a görögök elleni keretből Vogel Somát hagyta ki, de a szabályok szerint a tartalék bármikor cserélhető a torna folyamán.
    A magyar csapat hozta el a labdát a kezdésnél és első támadását sikerrel fejezte be, Erdélyi Balázs lőtt a jobb felső sarokba. Mindkét oldalon kimaradt egy emberelőnyös helyzet, majd Angyal Dániel kapufája után a volt ferencvárosi Fundulisz egyenlített. Kettős emberelőnyben közelről Angyal juttatta újra vezetéshez a csapatot, aztán Zalánki kapufája után mindkét kapus bemutatott egy védést. A görögök is kettős fórból lőttek gólt, amire Manhercz Krisztián válaszolt egy távoli lövéssel (3-2).
    A második negyed kimaradt helyzetekkel kezdődött, aztán Angyal, majd a következő támadásból Jansik Szilárd növelte az előnyt. Két görög találat következett, de az újabb egyenlítés elmaradt, mivel a kapitány Varga Dénes is megmutatta klasszisát. A játékrész két görög góllal zárult (6-6).
    A harmadik negyedben Vlahopulosz először juttatta vezetéshez a görögöket, sőt, kimaradt magyar fór után már két góllal elhúztak, azaz 6-1-es sorozatot produkáltak! Ekkor Varga Dénes vette hátára a csapatot és egalizált. A másik oldalon Genidoniasz lőtt nagy gólt távolról (8-9).
    A záró negyed elején egy szépen kijátszott emberelőny végén Erdélyi húzta a hálóba a labdát. A görögök egy támadáson belül kétszer is fórhoz jutottak, és a másodikat belőtték. A magyar helyzetek sorra kimaradtak, de az ellenfél sem tudott újra betalálni, így 54 másodperccel a vége előtt – Märcz Tamás időkérése után – az egyenlítésért támadhattak Varga Dénesék. Sikerült emberelőnybe kerülni, de Manhercz lövését védte a kapus (9-10).
    A mérkőzés után a játékosokkal együtt Märcz Tamás úgy vélekedett, hogy az emberelőnyük kihasználása döntött.
    “A görögök a tíz góljukból nyolcat vagy kilencet fórból lőttek, ezen a téren nekünk fejlődni kell. Hosszú még az olimpia, most legalább megtapasztaltuk a hangulatot és a közeget” – nyilatkozott Manhercz Krisztián.
    “Nem ideális egy ilyen kezdés, de a célunk változatlan. Először tovább kell jutni a csoportból és a negyeddöntőre kell a legjobb formánkat élesíteni. Az, hogy az ellenfél sok fórt kapott, az egyéni hibáknak tudható be” – mondta Varga Dénes.
    “Jól indult a mérkőzés, fel volt pörögve a csapat, 5-2-nél még el is puskáztunk jó néhány helyzetet. A görögök egyértelműen jobban használták ki az emberelőnyös helyzeteket, mi pedig naggyá tettük a kapusukat” – fogalmazott Märcz Tamás.

Korábban:
    A csoport, 1. forduló:
Olaszország – Dél-afrikai Köztársaság 21-2 (2-0, 8-2, 7-0, 4-0)

Negyeddöntős veresége után a vigaszágon folytathatja szereplését Pupp Réka a cselgáncsozók 52 kilogrammos súlycsoportjában a tokiói olimpián.

Az Atomerőmű SE idei Eb-bronzérmese a címvédő, világ- és Európa-bajnok koszovói Majlinda Kelmendi és az amerikai Angelica Delgado legyőzése után az elődöntőért a svájci Fabienne Kocherrel mérkőzött, aki az idei, budapesti világbajnokságon bronzérmes volt.
    A négyperces alapidő háromnegyedéig nem történt akció és nem volt intés egyik oldalon sem, akkor viszont Pupp karja fogásban maradt egy indításnál, ellenfele a földre kerülés után hátára fordította és leszorította őt. A küzdelem 57 másodperccel a négy perc lejárta előtt ért véget.
    A 10 órakor kezdődő vigaszágon egy mérkőzést kell nyerni ahhoz, hogy a bronzéremért lehessen tatamira lépni. Pupp ellenfele a dél-koreai Park Da Szol lesz.

A magyarok közül utolsóként, a 16 között Kreiss Fanni is búcsúzott a női tőrözők vasárnapi egyéni versenyétől a tokiói olimpián.

A magyar vívónak – miután első asszójában megverte a világbajnoki ezüstérmes olasz Martina Batinit – újabb bravúrra lett volna szüksége, de a címvédő és világbajnok, világranglista-vezető orosz Inna Gyeriglazova már túl erős ellenfélnek bizonyult. A rivális 15-10-re nyert.

Péni István bejutott a legjobb nyolc lövőt felvonultató döntőbe a férfi légpuskások versenyszámában vasárnap a tokiói olimpián.

A 24 éves sportlövő nagyon kiegyensúlyozott teljesítményt nyújtott az Aszaka Lőtéren rendezett 60 lövéses alapversenyben, és bár az első tízes sorozata még valamivel gyengébbre sikerült, a folytatásban kifejezetten pontosan célzott, javarészt hozta a 10,5 feletti találatokat, így 629,4 körös teljesítménnyel a hetedik helyen került be a fináléba.
    A szám másik magyar indulója, Pekler Zalán Pénihez képest nagyobb tempóban kezdett, a 47 fős mezőnyből ő volt az egyik leggyorsabban haladó lövő. A komáromi versenyzőnek a harmadik sorozata sikerült a legjobban, de nem tudott kiegyensúlyozottan lőni, minden tízes szériába becsúszott legalább egy 10 alatti találat. Pekler nagyon hamar, majdnem 45 perccel az 1 óra 15 perces lövőidő lejárta előtt befejezte az alapversenyes szereplését, s végül 621,1 körrel a 39. helyen zárt.
    A döntőt közép-európai idő szerint 8.30-kor rendezik.

A tollaslabdázó Krausz Gergely vereséggel kezdte meg a csoportküzdelmeket a tokiói olimpián.

Az ötkarikás játékok történetének első férfi magyar tollaslabdázója a J jelű hármasban Anthony Sinisuka Ginting ellen rajtolt. Egyértelműen a világranglistán ötödik indonéz tollaslabdázó volt a találkozó esélyese, amely azonban szorosan indult: a Multi Alarm SE 27 esztendős 23-szoros magyar bajnok játékosa bátran játszott, néhány látványos nyerő ütést bemutatva. Ginting 7-6 után először tudott elhúzni (11-6), a 16 perces szett második felében pedig növelte előnyét, és 21-13-ra megnyerte a játszmát, amelyben Krausz kiválóan tartotta magát.
    A nemzetközi szövetség (BWF) világranglistáján 94. Krausz a folytatásban még többet kockáztatott egy-egy labdamenet megnyeréséért, így viszont több hiba is becsúszott, és már a második szett derekán nyolcpontos különbség alakult ki (11-3). Az éremesélyes indonéz rivális rendkívül precízen játszott, végül ezt a szettet is 16 perc alatt nyerte, így összeségében 32 perc alatt diadalmaskodott.
    A csoportban az ötkarikás játékokra 29. helyen kijutott orosz Szergej Szirant szerepel még, ellene kedden lép pályára Krausz. A trió élén végző játékos majd a nyolc közé jutásért folytatja.
    A riói olimpikon Sárosi Laura magyar idő szerint 12.20 körül kezd az ötödik kiemelt thaiföldi Ratchanok Intanon ellen.