Régi zene és Bartók

A Filharmónia Magyarország koncertszervező társaság a 32. Régi Zenei Napok és az ugyancsak 32. alkalommal megrendezett Nemzetközi Bartók Szeminárium és Fesztivál eseményeiről tájékoztatta a sajtó képviselőit a Budapest Music Centerben.

A historikus régizenei tanulmányokat mesterszinten folytatni kívánó hallgatókat, valamint a régizenét kedvelő közönséget várja Fertőd-Eszterházán június 25. és július 2. között a 32. Régi Zenei Napok. A régizene világhírű mesterei közül többen már nem először fogadták el a fesztivál felkérését. Johann Sebastian Bach művészetének avatott ismerője, Helmuth Rilling, a Stuttgarti Nemzetközi Bach-Akadémia megalapítója, Bach: János-passiójának zenéjéből nemzetközi karmester-mesterkurzust tart a fesztiválon, valamint a záró koncerten vezényli is ezt a csodálatos művet. Partnerei a Vashegyi György által alapított Purcell Kórus és a korhű hangszereken játszó Orfeo Zenekar lesznek. A fantasztikus zenei élményeknek és a gazdag kísérőprogramoknak köszönhetően erre a hétre Esterházy „Fényes” Miklós herceg és Joseph Haydn egykori lakóhelye ismét az európai régizene fővárosa lesz.

A 32. Nemzetközi Bartók Szeminárium és Fesztivál középpontjában – a Két arckép című Bartók darab jubilálása okán –  a NŐ áll. A Két arckép című művet 60 éve mutatták be először. A fesztivál, hagyományaihoz híven, nemcsak koncertekkel, hanem mesterkurzusokkal és kortárs magyar képzőművészek alkotásaiból nyíló kiállítással is várja a július 9. és 16. között Szombathelyre látogatókat. A Filharmónia Magyarország felhívására 18 országból érkeznek jelentkezők a szemináriumokra. Kurzusvezetők: Gilbert Varga (Karmester mesterkurzus), Prof. Yinam Leef (Zeneszerzés mesterkurzus), Mocsári Károly (Zongora mesterkurzus), Kelemen Barnabás (Hegedű és vonósnégyes mesterkurzus), Komlósi Ildikó (Dal és opera mesterkurzus). Ünnepélyes nyitókoncert július 9-én a Bartók Béla Zeneiskola Bartók Termében a Savaria Szimfonikus Zenekarral, Falvai Katalinnal és Kelemen Barnabással, vezényel Kocsis Zoltán. A további napokon gyerek-, népzenei- és dzsesszkoncerteket is hallhatnak az érdeklődők a Weöres Sándor Színházban és a Zsinagóga udvarán, a zárókoncert a nyitóhangverseny helyszínén a Savaria Szimfonikus Zenekarral és a karmester mesterkurzus résztvevőivel lesz július 16-án.

A sajtótájékoztatón szenzációs bejelentésre is sor került: hosszú szünet után újra karmesterverseny lesz Magyarországon 2017 végén! Az 1974-ben először megrendezett verseny győztese, Kobayashi Ken-Ichiro videoüzenetben üdvözölte a bejelentést. Szedlacsek Emíliától, az EMMI Kultúráért Felelős Államtitkárság főosztályvezetőjétől megtudhattuk, hogy a kormány 160 millió forinttal támogatja az eseményt. Az első és a második forduló 2017. október 2. és 10. között, a döntő december 12. és 17. között zajlik majd. A döntő a Pannon Filharmonikus Zenekar közreműködésével a pécsi Kodály Központban lesz. A versenyt a díjazottak vezényletével gálakoncert zárja 2017. december 17-én. A szervezők az egész világról várják az 1981. január 1. után született karmesterek jelentkezését. Az első helyezett 20.000 euró, a második 10.000 euró, a harmadik 5.000 euró pénzdíjban részesül a nagy médianyilvánosság és koncertlehetőségek mellett, amelyek a nemzetközi sikerek útján indítják el a verseny díjat nyert résztvevőit.

 

Horváth Gábor Miklós