„Jóvá válni sosem késő”: a művészet erejével a felelős állattartásért

Ünnepélyes keretek között, a budapesti Térszínházban mutatták be a Jókutyák című musicalt, amely a Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány támogatásával és ihletésére született meg. Az előadás az Alapítvány „Művészek az állatvédelemért” programjának részeként valósult meg, és a kultúra, valamint a színház korszerű eszközeivel, preventív szemléletben közvetíti az állatok szeretetének és a felelős állattartásnak az értékeit. A 2026. június 1-jén megtartott premier egyedülálló időutazáson keresztül, humorral és megrendítő pillanatokkal tárta a közönség elé az ember és a kutya közötti különleges, bizalmon alapuló kapcsolatot.
A 2024-ben indult „Művészek az állatvédelemért” kezdeményezés kifejezett célja, hogy ismert művészek, színművészek és alkotók bevonásával hívja fel a figyelmet az állatok védelmére, bizonyítva, hogy ez az ügy a művészet eszközeivel széles társadalmi rétegekhez juthat el. Az Alapítvány meggyőződése szerint a rendszerszintű változáshoz, a felelős állattartás erősítéséhez és az állatok iránti tisztelet elmélyítéséhez nemcsak jogi, szakmai és oktatási eszközökre van szükség, hanem olyan művészeti élményekre is, amelyek a szíveken keresztül szólítják meg az embereket.

A program vezetője Gregor Bernadett színművésznő, az Alapítvány kuratóriumi tagja, aki elkötelezetten képviseli az állatvédelem ügyét a művészeti szemléletformálás területén is. Az ő és Vetter Szilvia, az Alapítvány kuratóriumi elnöke Bucz Magorral, a Térszínház igazgatójával folytatott egyeztetései vezettek a Jókutyák musical megalkotásához. A produkció nem csupán szórakoztat, hanem az Alapítvány célkitűzéseivel összhangban formálja a társadalmi szemléletet a felelős állattartás üzeneteinek megjelenítésével.
Az előadás története szerint a kutyakommandó és a Vaurgatórium munkatársai az emberi hatóságokkal együttműködésben küzdenek egy jobb világért. Ebben nagy segítségükre van az általuk üzemeltetett VauR szimulációs rendszer, amely révén a gazdik valódi ebként tapasztalhatják meg ember és kutya kapcsolatának mindenkori szépségeit és nehézségeit az őskortól Lajka kutyáig. A Vaurgatórium mottója hűen tükrözi a produkció szellemiségét: „Jóvá válni sosem késő, dönts ne mérlegelj! / Túl sok volt a rossz kitérő, várunk, indulj el!” A bemutatott darab humorral, felejthetetlen dallamokkal és megrendítő pillanatokkal mutatja meg, mennyi felelősség, szeretet és kölcsönös bizalom rejlik az ember és az állat kapcsolatában, így nyújtva mélyebb üzenetet hordozó élményt az ifjúság és a családok számára.
A bemutató sikeréhez elismert alkotógárda és művészcsapat járult hozzá. A produkció alapötletét a József Attila-díjas Vörös István adta, a szövegeket Kaj Ádám írta, míg a fülbemászó dallamokért és a produkció vezetéséért a Junior Prima díjas Bucz Magor felelt. A színpadon Török Anna, Szemerédi Bernadett, Endrész Ferenc és Kárpáti Barnabás játéka volt látható, az előadás során a hangjával közreműködött Gregor Bernadett is. A látványos megvalósítást Blankó Eszter animációi, Jánosi Lilla és Tóth Gabriella maszkjai, Nyúzó Eszter koreográfiája, Braun Barna látvány- és technikai munkája, valamint Havas Eszter asszisztensi tevékenysége tette teljessé.
Amdala.hu Amdala Magazin és Hírportál. Friss hírek, bulvár, sport, kultúra.