Mintegy 5,7 milliárdos támogatással újítják fel a pécsi szennyvíztelepet

Mintegy 5,7 milliárd forintos, vissza nem térítendő fejlesztési támogatással újítják fel a pécsi vízszolgáltató, a Tettye Forrásház Zrt. szennyvíztisztító-telepét – közölte Csizi Péter, a baranyai megyeszékhely fideszes országgyűlési képviselője hétfőn sajtótájékoztatón.

A pécsi szennyvíztelep egyik utóülepítő medencéje 2016. március 7-én. Mintegy 5,7 milliárd forintos, vissza nem térítendő fejlesztési támogatással újítják fel a pécsi vízszolgáltató, a Tettye Forrásház Zrt. szennyvíztisztító-telepét. MTI Fotó: Sóki Tamás

A pécsi szennyvíztelep egyik utóülepítő medencéje 2016. március 7-én. Mintegy 5,7 milliárd forintos, vissza nem térítendő fejlesztési támogatással újítják fel a pécsi vízszolgáltató, a Tettye Forrásház Zrt. szennyvíztisztító-telepét. MTI Fotó: Sóki Tamás

    Az 1982 és 1995 között épült, a megyeszékhely nyugati határában található létesítmény jelenleg Pécs és tizenkét környékbeli település mintegy tízmillió köbméter, azaz háromezer olimpiai úszómedencényi szennyvizét fogadja és kezeli évente.
    Az elmúlt időszakban a befogadott szennyvíz mennyisége és minősége oly mértékben változott, hogy a telep jelenlegi műszaki és technológiai adottságai mellett hosszú távon működése gazdaságosan már nem fenntartható – olvasható az eseményen kiosztott írásos összefoglalóban.
    Csizi Péter hangsúlyozta, a fejlesztésnek köszönhetően az ország legmodernebb, zárt rendszerű szennyvíztisztító-bázisa jön majd létre három éven belül, hozzátéve, hogy szennyvízkezelésre Magyarországon Pécs kapta a legtöbb európai uniós forrást az elmúlt években.
    A képviselő felidézte, a szennyvíztelep területén található, 2014 októberében átadott biogázüzem 2,1 milliárd forintos beruházással valósulhatott meg. A létesítmény a Tettye Forrásház Zrt. szennyvíztelepének működéséhez szükséges hőenergia egészét és villamosenergia-igényének 70 százalékát biztosítja.
    Páva Zsolt (Fidesz-KDNP), Pécs polgármestere elmondta, a szennyvíztelep az építésének idején korszerűnek számított, azonban a technológiák egyre gyorsabban avulnak el, így lépést kell tartani a kor elvárásaival.
    A polgármester hozzátette, a beruházás a szolgáltatás minőségének javulása tekintetében előrelépést jelent és ahhoz is hozzájárul, hogy a megyeszékhely sikeresen pályázzon az Európa zöld fővárosa cím elnyerésére.
    Páva Zsolt úgy fogalmazott, “érdemes volt pécsi kézbe venni a vízszolgáltatást, mivel olyan fejlesztési lehetőségek nyíltak meg, amelyek a korábbi – francia többségi – tulajdonosi formában nem lettek volna lehetségesek”.
    Az eseményen kiosztott írásos összegzésben az olvasható, “a beruházás során olyan magas színvonalú műszaki megoldások és anyagok épülnek be, amelyekkel a környezeti, az időjárási körülmények és közvetlenül a szennyvíz által okozott avulási folyamatok is lassíthatóak lesznek”.
    A telep jelenleg a keletkező mintegy 8,5 millió kilogramm szennyezőanyagnak több mint 96 százalékát a tisztítás során eltávolítja, mielőtt azt visszaengedi a természetbe. A fejlesztés megvalósításával a kibocsátás a jelenlegi felére csökken – írták.

Forrás:MTI