Léginavigációs kutatás-fejlesztési platform alakult Magyarországon

A HungaroControl regionális tudásközpont kialakítását alapozza meg tizenhárom hazai intézménnyel

 

A HungaroControl Magyar Légiforgalmi Szolgálat Zrt. Kutatás-fejlesztési és Innovációs Platform létrehozásáról 2015. május 8-án együttműködési megállapodást írt alá tizenegy felsőoktatási intézménnyel, a KTI Közlekedéstudományi Intézettel és a Magyar Tudományos Akadémia Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézetével. Az együttműködés célja a léginavigációs tevékenységgel szorosan összefüggő K+F és innovációhoz kapcsolódó területek feltárása, közös projektek koordinációja, az oktatók, hallgatók kutatómunkájának, nemzetközi kapcsolatépítésének támogatása, valamint európai uniós pályázati lehetőségek kiaknázása.

A HungaroControl Zrt. kezdeményezésére a légiközlekedési iparág fejlesztésében érintett hazai egyetemek és intézmények összefogásával, egy nemzeti léginavigációs tudásbázis kialakítása kezdődhet meg. Az együttműködés célja, hogy támogassa a magyarországi kutatómunkát, megteremtse az összeköttetést a hazai K+F erőfeszítések és az európai szintű kezdeményezések között, és ezáltal megalapozza egy regionális léginavigációs tudásközpont létrehozását. A platformban részt vevők egymás tudástőkéjének kiegészítésével eredményesen szerepelhetnek hazai és nemzetközi K+F programokban, hatékonyabban tesztelhetnek új módszereket, gyorsabban implementálhatnak új technológiákat. A HungaroControl kutatás-fejlesztési és innovációs tevékenységének erősítésével válaszol azokra a kihívásokra, amelyek elé az európai légi fogalom növekedése és az Unió Egységes Európai Égbolt (Single European Sky, SES) keretszabályozásának integrációs és hatékonyságjavító törekvései állítják a kontinens léginavigációs szolgáltatóit.

Az együttműködés keretein belül a Magyar Légiforgalmi Szolgálat a KTI és az MTA SZTAKI elismert szakemberei mellett a következő felsőoktatási intézmények kutatóival fog együtt dolgozni: Budapest Corvinus Egyetem (Marketing Tanszék és Vezetéstudományi Intézet); Budapesti Műszaki Egyetem, Közlekedésmérnöki és Járműmérnöki Kar (VRHT és KJIT), valamint Villamosmérnöki és Informatikai Kar (HVT); Debreceni Egyetem; Kecskeméti Főiskola; Nemzeti Közszolgálati Egyetem; Nyíregyházi Főiskola; Pannon Egyetem; Széchenyi István Egyetem. A HungaroControl jelenleg épülő nemzetközi léginavigációs K+F+I (kutatás-fejlesztési és innovációs) központja páratlan oktatási és szimulációs infrastrukturális lehetőségeket biztosít az együttműködési platformban résztvevő intézmények szakemberei számára.

„Folyamatos újításaival, kutatás-fejlesztési eredményeinek alkalmazásával a HungaroControl európai szinten is élen jár a repülésbiztonság javítása, a kapacitás növelése, a légitársaságok költségeinek csökkentése és a környezet fokozott védelme terén. Az egyetemi oktatóműhelyekkel történő intenzív együttműködés új lendületet adhat fejlesztéseinknek, és hozzájárul egy regionális léginavigációs tudásközpont kialakításához, a közös tudástőke hatékony kiaknázása pedig lehetővé teszi magas hozzáadott értékű, a nemzetközi piacon is jól értékesíthető termékek, megoldások létrehozását” – mondta Szepessy Kornél, a HungaroControl vezérigazgatója.

A HungaroControl és a hazai felsőoktatási intézmények együttműködései már a korábbi években is hozzájárultak a légiközlekedés műszaki fejlesztéseivel kapcsolatos egyetemi gyakorlat minőségének javításához, naprakész és jól felkészült oktatók biztosításához az iparág humán erőforrás igényeinek megfelelően. Az együttműködő partnerek nemzetközi szinten is kiemelkedő eredményeket értek el például olyan eszközök fejlesztésével, amelyek a légiközlekedés biztonságát szolgálják, valamint lehetővé teszik a légi járművek ténylegesen megtett útvonalának és aktuális pozíciójának a korábbinál jóval pontosabb bemérését. A most aláírt megállapodás tovább növeli a hazai és európai intézmények szinergiája nyújtotta lehetőségeket.