Kiderült: strapabíró, de mártír nemzet a magyar

Hány évet vesz el az életünkből a megfázás és az influenza? Mire esküsznek a világ különböző részein élők a megelőzéssel kapcsolatban? Miben acélosabbak a magyarok az oroszoknál vagy a németeknél? A közelmúltban készült globális felmérés megválaszolja ezeket a kérdéseket. Többek között az is kiderült, hogy tízből kilencen még betegség idején sem veszünk ki szabadságot, hanem inkább bemegyünk dolgozni.

Harmadik alkalommal végzett globális felmérést a Wick Pharma GmbH a megfázás és az influenza kapcsán, hogy átfogó képet kapjon a legfontosabb földrajzi régiók fogyasztói tapasztalatairól és szokásairól. A tizenöt ország, köztük Magyarország bevonásával készült felmérésben közel 16.000 résztvevő adott válaszokat 2013 júliusában.

A felmérés egyik legszembeötlőbb eredménye globális szinten, hogy évente átlagosan háromszor küzdünk megfázásos-influenzás megbetegedéssel, vagyis életünk során közel 3,5 évet töltünk köhögéstől, orrdugulástól, fejfájástól és egyéb náthás tünetektől szenvedve. Azt gondolnánk, hogy a többség ilyenkor otthon marad és kikúrálja magát, ám a válaszok szinte minden országban megdöbbentő tényre mutattak rá: az emberek nagy többsége bemegy dolgozni. Ezt a statisztikát erősítjük mi magyarok is, ugyanis 87%-unk kényszerítve érzi magát, hogy betegen is munkába menjen.

A kutatás arra is rávilágított, hogy a magyarok strapabíróbbak a világátlagnál: az eredmények szerint évente csak kétszer fázunk meg, és akkor is gyorsabban gyógyulunk, mint az átlag. Ellentétben például a németekkel vagy a kínaiakkal, akik évente négy alkalommal is gyengélkednek. Edzettségünket mutatja az is, hogy amíg az ukránok 59, az oroszok 66%-a érzi úgy, a betegség komoly hatással van munkájára, a magyaroknak csak 30%-áról mondható ez el. Ezzel Európában a harmadik helyen végeztünk a legstrammabb franciák (20%) és a spanyolok (21%) mögött.

Lehet, hogy szívós nemzet vagyunk, viszont a kedvünkre igencsak rányomja a bélyegét a betegség: 61%-unk fáradtnak és boldogtalannak érzi magát ilyenkor. Nálunk csak az ukránok és az oroszok törnek le jobban nátha idején (71 és 75%-ban). Velük ellentétben a déli országok lakói tartják híres optimizmusukat, az olaszoknak csupán 40%-át hangolja le a szezonális megbetegedés. A brazilok pedig a világ legvidámabb betegei: mindössze 26%-uk gondterhelt náthásan.

Tény, hogy a bajt jobb megelőzni, mint orvosolni. Az influenzás-megfázásos szezonra különféle módokon készülünk fel világszerte: a magyarok leginkább az étrendjükön változtatnak (46%), az oroszok és a németek elsősorban vény nélküli gyógyszerekkel szerelkeznek fel (43 és 55%), míg az amerikaiak legnagyobb része (45%) beadatja az influenzaoltást. Délkelet-Ázsiában ezzel szemben a testmozgást tartják a leghasznosabb módszernek.

„Bár az influenzaszezon még nem indult be, de bőven akad felső légúti megbetegedésben szenvedő páciens. A megszokottnál melegebb hőmérséklet és a páradús levegő kiváló körülményeket teremt a cseppfertőzéssel terjedő vírusok elszaporodásához – kezdte Dr. Kovács Viktória, fül-orr-gégész, audiológus főorvos. – Ahogy a kutatásból is kiderült, jellemzően még betegség idején sem maradunk távol a munkától, aminek eredményeképpen akár több nappal is késleltethetjük a teljes gyógyulást, ráadásul a környezetünket is megfertőzhetjük” – tette hozza a doktornő, aki ilyenkor mindenkinek azt javasolja, kímélje magát fizikailag is. Ezért ebben az esetben még a legsportosabbak is jobban teszik, ha edzőcipőjüket néhány napra a sarokban pihentetik.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*