A korszerű szervezetfejlesztés fontos szerepet játszhat a világjárványt követő gazdasági növekedésben

Magyarországon a járvány harmadik hulláma sem vetette vissza az új vállalkozások alapítását. Ahhoz viszont, hogy a hazai szervezetek hosszú távon sikeresek lehessenek a megváltozott gazdasági helyzetben, sőt növekedési pályára tudjanak állni, elengedhetetlenné vált a szervezeti működés optimalizálása, valamint az együttműködésen alapuló vállalati kultúra és a folyamatos szakmai fejlesztés megteremtése. Ebben kíván segítséget nyújtani a Piarista Rend Magyar Tartományához kötődő szervezetfejlesztők és a Harmat Kiadó közös gondozásában a témában hazánkban elsőként megjelenő Intervízió című kötet, amely a csoportos akciótanulás (action learning) egyik, nemzetközi területen méltán sikeres módszerét kívánja megismertetni a hazai szakemberekkel. A kötet olyan közösségfejlesztési módszertant mutat be, amely professzionális hátteret biztosít az egyéni elakadások feloldására és ezáltal hatékonyan hozzájárul a szervezetek sikerességének eléréséhez, valamint a home office munkavégzés utáni visszailleszkedéshez. A kötettel az együttműködő partnerek támogatni kívánják az intervízió minél szélesebb hazai elterjedését, és az intervíziós szemléletről és módszertanokról szóló szakmai diskurzust.

A KSH (Központi Statisztikai Hivatal) legfrissebb adatai szerint a járvány harmadik hulláma nem vetette vissza az új vállalkozások alapítását – a járvány okozta 2020-as áprilisi mélyponthoz viszonyítva idén áprilisban több mint kétszeresére ugrott a cégalapítási kedv, a két évvel korábbinál pedig 8,7%-kal több (11,9 ezer) vállalkozást jegyeztek be. Jelenleg hazánkban több mint 1,8 millió vállalkozás működik, ebből 522 ezer a társas vállalkozások és közel 131 ezer a nonprofit szervezetek száma.

Ahhoz, hogy a hazai szervezetek hosszú távon sikeresen helyt tudjanak állni a világjárvány okozta megváltozott gazdasági helyzetben, innovatívan és gyorsan tudjanak reagálni a környezet változásaira, sőt növekedési pályára tudjanak állni, elengedhetetlen a hatékony működés megvalósításához a korszerű szervezetfejlesztési módszerek bevonása.

Életünk számos területe valamilyen szervezetben, közösségi formában zajlik. Ezek a közösségek természetes módon folyamatosan változnak. Ahhoz, hogy ez a változás fejlődést jelentsen csoportos és egyéni értelemben egyaránt, szükség van olyan professzionális módszerek használatára, amelyek támogatják ebben a közösséget – mondta el a most megjelent Intervízió című kötet kapcsán Lázár László, a Piarista Rend Magyar Tartományának pedagógiai szolgálatért felelős vezetője.

Szervezetfejlesztők, coachok, pedagógusok körében hazánkban is egyre népszerűbb az intervízió, amellyel a szakmai elakadások, bizonytalanságok nagyon jó hatásfokkal kezelhetők. A módszer – amelynek keretében egy szervezet munkatársai kisebb csoportokban, együttesen próbálják átsegíteni egymást a munkahelyi elakadásokban – nem egy feladat megoldására fókuszál, hanem alkalmanként egy csoporttag személyes megakadását próbálja előmozdítani, új működési módot kialakítani, illetve segít rávilágítani arra, hogyan viselkedünk „munka közben”, és megmutatja, mit tehetünk a fejlődésünkért.

Az intervízió módszerét szinte minden szervezet sikeresen alkalmazhatja munkatársai fejlesztésére: oktatási, szociális és kulturális intézmények, profitorientált vállalkozások, nonprofit szervezetek egyaránt – mondta el az együttműködés fontossága kapcsán dr. Herjeczki Kornél, a Harmat Kiadó igazgatója. – A vírus miatti home office munkavégzés sok vállalatnál szétzilálta a csapatmunkát. Az intervízió fő erénye viszont, hogy kis csoportban keres megoldást az elakadások kezelésére, így egyrészt segíti a hatékonyabb munkavégzést, másrészt ebben a szétzilálódott kapcsolati rendszerünkben, amibe a vírus belekényszerített, maga a kiscsoportos munkahelyi folyamat önmagában is terápiás értékű a munkatársi kapcsolatok ápolása, újraindítása terén. Mint rámutatott: az intervíziónak nagy hagyománya van a nemzetközi vezetési tanácsadók között, de eddig átfogó módszertani könyv magyarul nem jelent meg róla. A fogadtatás alapján pedig Monique Bellersen és Inez Kohlmann könyve rég várt szakirodalom a hazai vezetési- és szervezetfejlesztési könyvek kínálatában.

Az intervízió újszerű szemlélete lökést adhat a rugalmas, gyorsan reagáló tanuló szervezetek létrejötte felé komoly segítséget jelentve a szervezeti feszültségoldásban, a vezetői szintek közötti jobb együttműködés, a problémamegoldó készség fejlesztése és a csoportkohézió terén is, valamint kritikus helyzetben a legjobb megoldások megtalálásában. A kiadványt támogató közismert egyházi és világi szervezetfejlesztők is egyetértenek abban, hogy a módszer kultúraformáló hatása rövid időn belül az egész szervezetben érezhetővé válik.

A Piarista Rend Magyar Tartományának pedagógia szolgálata és a Harmat Kiadó célja, hogy a most megjelent kötettel támogassák az intervíziós módszer minél szélesebb körű hazai elterjedését, valamint hozzájáruljanak az intervíziós szemléletről és módszertanokról szóló szakmai diskurzushoz.