Unikális programok az Erkelben

Az Erkel Színház kiemelkedő programokkal indítja a novembert: Halász Péter főzeneigazgató nemzetközi szólistagárdával szólaltatja meg Verdi monumentális Requiemjét – Anja Kampe, Komlósi Ildikó, Andrej Dunajev és Liang Li egy színpadon! A magyar opera napján, november 7-én a Sába királynője előadás előtt szakmai díjakat adnak át az 1800 fős színházteremben, ezt követően, 13-án két világhírű művész egyedülálló előadására, a Rost&Frenák estre várják a közönséget.

A Mindenszentek, halottak napja ünnepkörben a Magyar Állami Operaház sok éves hagyományként műsorra tűzi Giuseppe Verdi gyászmiséjét. Idén, a tradíciótól eltérően két előadást tart az Opera: november 2-án az Andrássy úton, másnap pedig az Erkel Színházban játsszák el a művet, amelynek énekes szólistái nagynevű külföldi művészek, akiknek közreműködésével minden idők legjobb magyarországi Requiem-gárdája állt össze az Opera zászlaja alatt. Halász Péter főzeneigazgató vezényli a Magyar Állami Operaház Zenekarát és Énekkarát, amelynek 121 tagja áll színpadra a német világsztár, Anja Kampe, a legnagyobb operaházakban éneklő magyar művész, Komlósi Ildikó, a moszkvai Bolsoj vezető tenorja, Andrej Dunajev és a Stuttgarti Opera kiváló kínai származású basszistája, Liang Li nevével fémjelzett hangversenyeken.

Anja Kampe, a szoprán szólista a világ operaéletének meghatározó alakja. A nemzetközi áttörést 2003-ban Sieglinde szerepével érte el a Washingtoni Nemzeti Operában Plácido Domingo partnereként. Emblematikus szerepében, A bolygó hollandi Sentájaként az egész világ megismerhette már. Alt szólistaként Komlósi Ildikót hallhatja a közönség. Az énekesnő nemrég tért haza egy hosszabb külföldi sorozatról, fellépett többek közt a milánói Scalában, a Veronai Arénában és a Verbier Fesztiválon. Komlósi Ildikó az évadban a Magyar Állami Operaház Kamaraénekese címet viseli, amely a legmagasabb hazai szakmai elismerés. A Requiem tenor szólamát Andrej Dunajev énekli. Az orosz énekes a moszkvai Bolsoj egykori társulati tagja, ma állandó vendégszólistája, szabadúszóként folyamatosan járja Európa legjelentősebb színpadait. Liang Li tolmácsolásában csendülnek fel a Requiem basszus szólamra írt motívumai. A kínai művész több nemzetközi versenyen ért el előkelő helyezést. Európai bemutatkozásakor, 1998-ban Fasolt szerepét énekelte A Rajna kincsében, a nápolyi Teatro San Carlóban. 2006 óta a Stuttgarti Opera társulatának tagja, de rendszeresen szerepel a világ legjelentősebb operaházaiban és koncerttermeiben Tokiótól New Yorkig.

A Requiem november 3-ai, Erkel színházi előadását a kiemelkedő művészek közreműködésével a Gulágra hurcolt áldozatoknak dedikálják. A második világháború után erőszakkal a Szovjetunióba hurcolt magyaroknak állít emléket a 2015-ös esztendő: 70 éve indultak az első transzportok a Gulag-rendszer táboraiba, ugyanakkor rengeteg magyar hadifogoly is munkatáborokba került. Összesen 250.000 honfitársunk raboskodott a mintegy 2000 tábor valamelyikében, s minden második magyar ott lelte halálát. Valamennyiükért szól a harang az Erkel Színház újranyitása óta első alkalommal megrendezett Requiem-hangversenyen. A nagy hagyományú színház újranyitása óta ez lesz az első oratorikus hangverseny. Az esemény, amelyen rövid bevezetőt mond majd Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere, szép előesti mementója lehet november 4-nek, a nemzeti gyásznapnak is.

November 7. a magyar opera napja. 1810-ben e napon született Erkel Ferenc, a nemzeti romantikus opera megteremtője. Születésnapját 2013 óta a magyar opera napjaként tartják számon. E dátummal nyílt újra az Opera másik játszóhelye, Közép-Európa legnagyobb ültetett nézőterű színházi tere, az Erkel Színház, amelyben a jeles évfordulón 2015-ben egy másik, magyar szerzőre is emlékeznek: Goldmark Károly keleti operáját, a Sába királynőjét tűzték műsorra. Az esti előadás előtt 17 órától ünnepi ceremónia veszi kezdetét. A Magyar Állami Operaház „új hagyományt” kíván teremteni régi alapítású elismeréseinek és díjainak átadására. A 2012-ben életre hívott Csillagóra Gálaesten a legkiemelkedőbb művészi teljesítményekért adják át a Kamaraénekes, Kamaraművész és az Étoile címeket. 2015-től a magyar opera napján adják át azokat az elismeréseket, amelyeket azelőtt szokásosan az évadnyitó társulati ülésen, szűk körben vehettek át az intézmény munkatársai, a művészek mellett azok a személyek is, akik nap mint nap a háttérben segítik a bemutatók és az előadások létrejöttét. November 7-én immár teltházas közönség előtt léphetnek színpadra azok a díjazottak, akik sok egyéb elismerés mellett átvehetik például a Vasfüggöny-díjat, az Előadásokért Emlékérmet, az Év Kartáncosa és az Év Énekkari művésze címeket, valamint több, a fiatal művészek elismerését szolgáló kitüntetést, többek közt a Juventus-díjat. 2015-ben először jelentik be nyilvános eseményen, hogy kit illet legújabb kiválasztottként a Magyar Állami Operaház Örökös Tagja cím. A Magyar Opera Napjára átkerült díjátadásoknak nagy hangsúlyt ad ezzel az Opera – a Sába királynője előadás előtt a közönség is ünnepelheti a kitüntetetteket. 17 órától átadó ünnepség, 18.30-tól az Erkel-szobor koszorúzása várja a nagyérdeműt a magyar opera napján.

A nagyszabású hangversenyek és az ünnepi előadás méltó felvezetése két világhírű művész közös műsorának, amellyel november 13-án mutatkoznak be az Erkel Színházban. Az Opera felkérésére és produkciójaként jött létre a Rost&Frenák est, amelyen Rost Andrea operaénekesnő és a kortárstánc mestere, Frenák Pál társulata csodát varázsol a színpadra. A hang, a mozdulat és a vizualitás tökéletes egységet alkot, a műfajok találkozásából születő produkció pedig több mint egy táncelőadás és több mint egy koncert. Frenák Pál, az előadás rendezője vallja: „A koreográfia itt nem illusztratív módon kíséri a dalokat, nincs hierarchia zene és mozdulat között, sokkal inkább egy absztrakt, mégis nagyon konkrét látvány- és mozgásvilág kapcsolódik össze az akusztikai élménnyel.” A Frenák Pál Társulat táncművészei és Rost Andrea közös produkciójában Berg, Kodály és Schumann dalai teremtenek különleges atmoszférát. „Frenák Pál munkássága, koreográfiái, gondolatisága közel áll hozzám. A tánc, a mozdulatok szépsége, dinamikája, ritmusa, csodálattal tölt el! Legutóbbi bemutatójuk, a Birdie nagy hatással volt rám. Az előadást személyes találkozás követte, amikor is annyi inspiráció ért mindkettőnket, hogy a közös munka gondolata komoly kívánsággá érett bennünk.  Harazdy Miklós személyében fantasztikus zenész lesz az est zongoraművésze” – nyilatkozta Rost Andrea.