Újra Cziffra Fesztivál

Nem túl gyakori, de csodálatosan szép dolog, ha egy művész időt, fáradtságot nem kímélve igyekszik megóvni nagy elődjét attól, hogy a feledés homályába vesszen. Balázs János zongoraművész már a harmadik Cziffra György Fesztivál megrendezésére készül egyre lelkesebb és népesebb csapatával.

 

 

Cziffra György 1958

Cziffra György 1958

Pokorni Zoltán, Hegyvidék polgármestere örömmel számolt be arról a sajtó képviselőinek, hogy az általa is támogatott fesztiválról már bátran ki lehet jelenteni, hogy sikeres, életképes vállalkozás, nem rekedt meg és halt el a tiszteletre méltó kísérletek szintjén. Magyarázata talán az lehet, hogy a Cziffra György Fesztivál nem díszes vitrinbe helyezi névadóját, hanem a világhírű zongoravirtuóz zenei, szellemi hagyatékát úgy mutatja be, hogy az a ma emberének szóljon, s a tehetséges gyerekeket, fiatal művészeket hasonló módon képes felkarolni, segíteni, támogatni, ahogyan az Cziffra György számára is fontos volt egész életében. A polgármester örömmel állapította meg, hogy a támogatók köre ismét bővült. A jókedvű adakozókat szereti az Úristen – tette hozzá.

Balázs János, aki két és fél éve álmodta meg a fesztivált, úgy tapasztalta, hogy azóta valóságos Cziffra-kultusz indult el, ami további erőt ad missziója folytatásához. Az alapkoncepció nem változott, a befogadás, elfogadás maradt a két legfontosabb szó, hiszen Cziffra György sem tett különbséget a műfajok között, éppúgy improvizált, készített átiratokat, játszott dzsesszt, mint a zongorairodalom legnagyobbjainak műveit. Balázs János lélekben már Cziffra 100. születésnapjához kapcsolódva Magyarország első utazó világkörüli fesztiválját készíti elő 2021 évre. A „felvezető” három év sem lesz akármilyen színvonalú, amelyre a bizonyíték, hogy az eddigi fesztiválokon szereplők – beleértve a jövő évit is, amelynek a fellépő művészeivel már szerződést kötöttek -, a legnagyobbak közül valók a világon.

A Cziffra György Fesztivál 2018. február 19-27-ig a MOM Kulturális Központban, a Zeneakadémia Nagytermében és új helyszínként a MÜPA Bartók Béla Nemzeti Hangversenytermében várja a közönséget Miklósa Erika Kossuth-díjas operaénekesnő, Arcadi Volodos Grammy-díjas zongoraművész, Pierre-Laurent Aimard Siemens Zenei-díjas zongoraművész, Presser Gábor Kossuth-díjas előadóművész, Szakcsi Lakatos Béla Kossuth-díjas zongoraművész, zeneszerző, Darko Brlek klarinétművész és Masin Gwendolyn hegedűművész, a Hot Jazz Band Kossuth-díjas dzsessz zenekar, Sárközi Lajos Junior Prima Díjas prímás és zenekara, valamint Kállai Ernő Junior Prima Díjas hegedűművész vezetésével a Cziffra Fesztivál Kamarazenekara fellépésével.

A tájékoztató utáni fogadáson Pokorni Zoltánt a kultúrához való egyre szorosabb kapcsolatáról kérdeztük. Kiderült, Balázs János, a fesztivál hajtóereje, motorja tehetségével, emberségével meggyőzte őt, hogy Cziffra életművét valóban minél szélesebb körben meg kell ismertetni a zeneszerető közönséggel. „Én magam is jó közönség vagyok, mint egykori magyar-történelem szakos tanár, majd évekig az oktatásügy területén tevékenykedő politikus – mondta a polgármester. – Kiváló előadóművészeink vannak, de nemigen foglalkozunk azzal, hogy jó, okos, intelligens koncertlátogatók hallgassák ezeket a zseniális muzsikusokat. Zenészeink mellé valami módon értő közönséget is képeznünk kellene. Ha sikerül nemcsak előadóban, hanem befogadóban is gondolkodunk, mint Cziffra György, nem válhat külön számunkra az oktatásügy a kultúrától, sőt egyre közelebb érezzük őket egymáshoz.”

 

Horváth Gábor Miklós