Sikeresnek értékelték a részvevők a 7. AUTOMOTIVE HUNGARY Nemzetközi járműipari beszállítói szakkiállítást!

Szakmai és üzleti szempontból egyaránt sikeresnek értékelték a részvevők a most zárult 7. AUTOMOTIVE HUNGARY Nemzetközi járműipari beszállítói szakkiállítást és a vele egy időben rendezett Autótechnika-Autodiga szakkiállítást. 15 ország 200 kiállítója és számos szakmai program több mint 10 000 látogatót vonzott a Hungexpo Budapest Kongresszusi és Kiállítási Központba.

Fotó: Juhász Melinda

Fotó: Juhász Melinda

A magyar járműipar az elmúlt kilenc évben megduplázta a kibocsátását, miközben 34 százalékkal nőtt a szektorban foglalkoztatottak száma – mondta a kiállítás megnyitóján Dr.György László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) Gazdaságstratégiáért és Szabályozásért Felelős Államtitkára. Hozzátette: idén az első nyolc hónapban csaknem 12 százalékkal bővült a hazai járműipar, miközben Németországban zsugorodik a termelés. 

Ganczer Gábor, a Hungexpo Zrt. vezérigazgatója Fotó: Juhász Melinda

Ganczer Gábor, a Hungexpo Zrt. vezérigazgatója
Fotó: Juhász Melinda

Ganczer Gábor a Hungexpo Zrt. vezérigazgatója a megnyitón elmondta, a kiállítás rendszeresen megújul, az AUTOMOTIVE HUNGARY az iparág fejlődésével évről évre növekszik.

Az idei rendezvényre 15 ország 200 kiállítója hozta el termékeit, újításait. A négy magyarországi autógyár – az Audi, a Mercedes, az Opel és a Suzuki – mellett a legnagyobb beszállítók és szolgáltatók, valamint állami szervezetek és a szakmái szövetségek voltak jelen. Az AUTOMOTIVE HUNGARY-n és a vele egy időben rendezett Autótechnika-Autodiga szakkiállításon – a régióban egyedül – az autógyártás teljes spektruma jelen volt, a formatervezéstől, a gyártáson át a szervizig.

A kiállításhoz kapcsolódó szakmai programok, továbbképzések iránt óriási volt az érdeklődés. A Portfolio és a MAGE Ipar 4.0 konferenciáján a többi között a digitalizáció, a fejlesztési projekt tervezése és megvalósítása és a smart factory volt a téma.

Fotó: Juhász Melinda

Fotó: Juhász Melinda

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium által szervezett „Innovatív utakon az autóipar” című konferencián elsősorban az Ipar 4.0 integrálásáról, a szinergiák kihasználásáról, az egyetemi – ipari együttműködésekről, a tudástranszferről és a piacok működéséről esett szó. A rendezvényen többek között hat egyetem képzésért felelős vezetői vitatták meg az iparág és a képzés kapcsolatát. Dr. Hanula Barna, a győri Széchenyi István Egyetem, Audi Hungaria Járműmérnöki Karának dékánja úgy fogalmazott: újra kell gondolni a felsőoktatás céljait. „Az Audi Hungariával való kapcsolatban is látszik, hogy a konkrét tudás helyett a diákok szemléletmódjának és gondolkodóképességének fejlesztése az igazán fontos” – húzta alá a szakember.

Ugyanitt Dr. Zöldy Máté, a BMGE Közlekedésmérnöki és Járműmérnöki Karának tudományos főmunkatársa azt emelte ki, hogy az oktatási intézményeknek az iparral „folyamatos és értéket kereső kapcsolatban” kell állniuk. „Elindult az a folyamat, hogy az egyetemek az iparból hoznak vissza kollégákat, ami segíti a közös gondolkodást a vállalati szférával” – mondta.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium, Baden-Württemberg Gazdasági Minisztériuma és az am-LAB Digital Innovation Hub közös konferenciáján elsősorban a német autóipar helyzetéről, a Volvoról (mint kiemelkedő globális autógyártóról), valamint a robotokkal történő munkavégzésről volt szó.

Az AUTOMOTIVE HUNGARY egyik legnépszerűbb eseménye már évek óta a MAGE – HIPA B2B beszállítói fórum, amelyen ezúttal csaknem száz nemzetközi és magyar járműgyártó, a legnagyobb TIER 1-es beszállítók és beszerzők több mint 270 sikeres üzleti tárgyalást folytattak.

Kivételes alkalom volt a Magyarországon először megrendezett Volvo Beszállítói Fórum, ahol a magyar beszállítók megismerhették a világ egyik vezető járműipari cégének beszerzési és együttműködési politikáját. Az elképzeléseket a Volvo autóbusz, tehergépkocsi és munkagép gyártó üzletágainak képviselői mutatták be.

Tizenhat egyetemi csapat részvételével rendezték a kiállításon a mérnökhallgatók hagyományos versenyét, a Techtogether-t, amelyet idén a Arrabona Racing Team – Széchenyi István Egyetemcsapata nyert.

A versenyen rendezett munkaerő-kerekasztal beszélgetésen részvevő egyetemisták a legnagyobb autóipari cégek és beszállítóik, köztük a Mercedes-Benz Manufacturing Hungary Kft. és thyssenkrupp Components Technology Hungary HR-munkatársaitól kérdezhettek.

Másodszor hirdette meg a Hungexpo Zrt. az AUTOMOTIVE HUNGARY Innovációs Termékdíj pályázatot. Idén is számos, rendkívül színvonalas pályázati anyag érkezett a szakmai zsűrihez, melynek tagjai: Kilián Csaba, a MAGE főtitkára, Szammer István az autopro.hu ügyvezetője és dr. Takács János, a GTE elnöke három Nagydíjat és két Különdíjat hirdetett.

Innovációs Nagydíjban részesült

a TRUMPF Hungary Kft. a TrueLaser Station 5005 TrueDisk Pulse 421 zöld lézeres megmunkáló celláért;

a Varinex Informatikai Zrt. az AUTODESK Fusion 360 újgenerációs terméktervezői platformért;

az ABSOLUT CNC Kft. a Hanwha Precision Machinery kollaboratív robotért.

Különdíjban részesült

a HIGH QUALITY SUPPORT AND CONSULT KFT. az Company Operations System rendszerért;

a PROPRERUS Kft. az Oilex olajfelszedő anyagért.

Az esemény mögött ezúttal is széles körű szakmai és állami támogatás állt, ez tette lehetővé a magas színvonalú szakmai programok megvalósítását. A kiállítás szakmai partnerei a Magyar Gépjárműipari Egyesület (MAGE), a Magyar Járműalkatrész-gyártók Országos Szövetsége (MAJOSZ) és a Nemzeti Befektetési Ügynökség (HIPA); a kiállítás fővédnöke: Dr. Palkovics László innovációs és technológiai miniszter volt.