Ricciardo fergeteges győzelme a Hungaroringen

Daniel Ricciardo hősies küzdelemben megszerezte minden idők legizgalmasabb és legeseménydúsabb Magyar Forma-1-es Nagydíjának győzelmét. A másodikként célbaérő Fernando Alonso idei legjobb helyezését szerezte meg. Lewis Hamilton továbbra is a magyar pálya kegyeltje. A bokszutcából rajtoló brit ugyanis csapattársát, a rajtelső Nico Rosberget is kielőzve lett bronzérmes helyezett.

„Az igazat megvallva a verseny felénél féltem néhány körön át, mivel voltak gondjaink, ami azt jelentette, hogy nem volt elég erős a motor és trükközni kellett a gombokkal. Azt hittem, hogy a futam korán véget ér, de végül sikerült ezt leküzdenünk és most nagyon nagyon boldog vagyok!” – nyilatkozta a versenygyőztes pilóta.

Nico Rosberg viszont nem volt túl boldog a futamot követő interjúk során. A végső nagy csatában majdnem kielőzte csapattársát, aki nem hagyta magát, és ha már a győzelmet nem is szerezhette meg, de az igen értékes dobogós helyezést nem engedte ki a markából. Nehéz megmagyarázni, hogy az első kockából rajtoló német, aki hamarosan nagy előnyre tett szert a futamon, hogyan tudott a végén csapattársa mögött célba érni. Nem nyugodtak még meg a kedélyek a Mercedes-nél. Rosberg egy helyen panaszkodott csapatának arról, hogy Hamilton nem engedi el, akinek az volt a véleménye erről, hogy érje utol és előzze meg, ha gyorsabb, mint ő. A Mercedes német pilótája így most már csak 11 ponttal vezeti az egyéni ponttáblát, amit Hamilton könnyedén be is hozhat a szezon hátralévő futamain.

A Red Bull nem tett rossz lóra Daniel Ricciardo leigazolásával, amit mi sem bizonyít jobban, mint az, hogy a nagymosolyú pilóta idei második győzelmét gyűjtötte be Mogyoródon. Ricciardo még a futam előtt nyilatkozta, hogy ő kifejezetten örül annak, hogy szünet nélkül versenyeznek a Hungaroringen Hockenheim után, hiszen így nem tud leülni az adrenalinszintje. Az ausztrál pilóta ismét legyőzte világbajnok csapattársát a házi versenyben. Vettel hetedik lett, amivel még elégedett is lehet a címvédő világbajnok azután, hogy majdnem nekivágta autóját a célegyenes falának, ami könnyen a verseny végét jelenthette volna számára, akárcsak Perez esetében.

A sok esemény közepette nehezen volt észrevehető egy szolidabb siker a pályán. Az eddig szuperpeches Felipe Massa élete legnagyobb balesetének helyszínén végre kielőzte felkapott csapattársát, Valtteri Bottast. A brazil ötödik lett szemben a finn nyolcadik helyével. Bottasnak az Osztrák Nagydíj óta sikerült dobogós helyen célba érnie, amely sorozat azonban most megtört. Győzelmi céljait kénytelen lesz jegelni a nyári szünet utáni időszakra.

Bottas nyilatkozta az időmérő utáni sajtótájékoztatón, hogy a Mercedes mellett a Red Bullnak és a Ferrarinak fekszik a magyar pálya. Ez így is volt. Az eddig gyengélkedő Ferrari mindkét pilótája pontszerző helyen ért célba, s a maranellóiak felugrottak a konstruktőrök között a harmadik helyre, kielőzve a Williams-t. Raikkönen esetében az időmérőn eltaktikázták magukat, ami miatt a finn klasszis végül kénytelen volt a 16. helyről rajtolni. Ehhez képest nem semmi, hogy a jégember végül a hatodik helyre kormányozta célba piros betontorpedóját. Mi lett volna, ha jobb helyről rajtol?

Jean-Eric Vergne és Jenson Button zárja az első tizet.

Ennyire drámaira még egyik Magyar Nagydíj sem sikeredett. Háromnegyed órával a rajt előtt leszakadt egy hatalmas eső, s bár a rajtig elállt, hatalmas tócsákat hagyott maga után a pályán. Annyi baleset volt a pályán, hogy a biztonsági autónak kétszer is be kellett jönnie a pályára. A verseny végén pedig olyan izgalmas hármas csatát láthattunk, ami szinte a futam leintéséig nyitott volt. A verseny olyan éles volt a mezőny elején, hogy sokáig nyitott volt, hogy a trió mely tagja nyer.

Több karambol is történt a pályán. Lewis Hamilton nyitotta a sort, amikor is a második kanyarban kicsúszott fékezéskor, enyhén nekiment a falnak, de folytatta a versenyt. Marcus Ericsson követte, mikor a pálya menti gumifalnak csapta autóját a hármas kanyarban. Ekkor jött ki először a biztonság autó. Romain Grosjean produkálta a verseny legfurcsább balesetét, hiszen a biztonsági autó mögött haladva sikerült nekicsapnia autóját a falnak pontosan ott, ahol Ericsson is tette.

Másodjára Sergio Perez balesetét követően jött ki a pályára a biztonsági autó. A mexikói pilóta az utolsó kanyarnál vesztettel el az uralmat autója felett és a falnak csapta.

A Forma-1-es mezőny a Magyar Nagydíj után kiveszi éves rendes nyári szabadságát. Legközelebb egy hónap múlva, 2014. augusztus 24.-én a Belga Nagydíjon, a legendás Spa-Francorchamps-i pályán állnak ismét csatasorba a csapatok.

2014-es Magyar Forma-1-es Nagydíj eredménye

1. Daniel Ricciardo             Red Bull                               1:53:05.058

2. Fernando Alonso           Ferrari                                   + 5.225

3. Lewis Hamilton               Mercedes                              + 5.857

4. Nico Rosberg                  Mercedes                              + 6.361

5. Felipe Massa                   Williams                                + 29.841

6. Kimi Raikkönen              Ferrari                                   + 31.491

7. Sebastian Vettel             Red Bull                               + 40.964

8. Valtteri Bottas                  Williams                                + 41.344

9. Jean-Eric Vergne           Toro Rosso                           + 58.527

10. Jenson Button              McLaren                               + 1:07.280

11. Adrian Sutil                   Sauber                                  + 1:08.169

12. Kevin Magnussen        McLaren                               + 1:18.465

13. Pastor Maldonado        Lotus                                     + 1:24.024

14. Danyiil Kvjat                  Toro Rosso                           + 1 kör

15. Jules Bianchi                Marussia                               + 1 kör

16. Max Chilton                   Marussia                               + 1 kör

17. Esteban Gutierrez        Sauber                                  Nem ért célba

18. Kamui Kobajasi            Caterham                             Nem ért célba

19. Sergio Perez                 Force India                           Nem ért célba

20. Nico Hülkenberg          Force India                           Nem ért célba

21. Romain Grosjean         Lotus                                     Nem ért célba

22. Marcus Ericsson           Caterham                             Nem ért célba