Más és más érzések…

kökeny roland

Kökény Roland

Olimpiai és világbajnokok, rutinos rókák és feltörekvő fiatalok állnak rajthoz a férfi kajak szakágban a május 10. és 12. között megrendezésre kerülő szegedi Világkupán. A Maty-érre kilátogató nézők láthatják az olimpiai bajnok Dombi Rudolf, Kökény Roland párost, a Londonban ezüstérmes férfinégyest, és megismerhetik az idény egyik meglepetésemberét, Gere Bálintot is.

Nagy a szórás. Már, ami a szegedi Világkupán induló egyesületeket illeti. A férfi kajak szakágban kilenc egyesület 25 versenyzője teszi vízre a hajóját, a legkisebbektől (Kőrös Kajak SE) a legnagyobbakon át (Graboplast Győri VSE, G4S Honvéd, EDF Démász Szeged), a legfrissebbekig (Vasas SC) mindenki szóhoz jut az idény legfontosabb hazai eseményén.

London hősei, vagyis a K-2 1000 méteren olimpiai bajnok Dombi Rudolf és Kökény Roland, a négyesben ezüstérmes Kammerer Zoltán, Tóth Dávid, Kulifai Tamás és Pauman Dániel, valamint a 200 egyesben hatodik Dudás Miklós válogató nélkül jutottak el a Maty-éri rajtig, a többieknek 2000 méteres felmérőkön kellett bizonyítaniuk rátermettségüket. A nevezési lista alapján a  felmérőkön az „oroszlánkörmök” diadalmaskodtak (és itt most természetesen nem a 41 esztendős sprinterre, Beé Istvánra célzunk), vagyis sok esetben a fiatalok vitték el a számokat.

Dombi Rudolf

Dombi Rudolf

Az idény egyik meglepetésembere Gere Bálint, aki a sevillai központi táborban és a dunavarsányi felmérő-válogatón is a legjobb időt lapátolta. Szilárdi Katalin tanítványa így 5000 méteren, no és a királykategóriának számító K-1 1000 méteren jut lehetőséghez a Világkupán.

„Nagy álmom vált valóra azzal, hogy én indulhatok ezer egyesben – mondta Gere Bálint. – Bivalyerős ez a szám, talán a legkeményebb és legszínvonalasabb küzdelmeket ezen a távon láthatjuk, és nagyjából itt lesz Szegeden az egyes mezőny krémje. Úgy tekintek erre a Világkupára, mint egy fantasztikus lehetőségre, hiszen tanulhatok, tapasztalatokat szerezhetek ebben a mezőnyben. Hogy mi az elvárás magammal szemben? Szeretném, ha az A-döntő tagja lehetnék, de biztos vagyok benne, hogy nagyon meg kell dolgozni ezért az eredményért.”

Gere fejlődése egyébként nem meglepetés, ugyanabban a műhelyben nevelkedik ugyanis amelyből Dombi Rudolf olimpiai bajnokká nőtte ki magát. London hőse és maximalista társa, Kökény Roland idén sem engedett vállalásaiból: aranypárosunk ezúttal sem kívánja lejjebb adni a győzelemnél.

„Eddig tízszer mentünk együtt Rudival, és volt pár biztató pályánk – értékelt Kökény Roland. – Nagyon fontos számunkra ez a Világkupa, főként azért, mert itt kaphatjuk vissza, ha visszakapjuk a Sevillában felejtett kajakunkat. Azt nem tudom, hogy milyen riválisokra számíthatunk, szerintem nem lesz gyenge a mezőny, de ahogyan mindig, most is a győzelemre törekszünk Rudival.”

És hogy mire, illetve kire lesz még érdemes fókuszálni a férfi kajakosok között?

Olimpiai ezüstérmes férfinégyesünk komoly riválisokkal, a portugál, fehérorosz, dán és szerb négyesekkel szemben mutathatja meg érettségét, és kíváncsian várjuk a sportág egyik nagy ígéretének, Tótka Sándornak 200-as szereplését is.

„Különleges lesz ez a Világkupa, hiszen valóban nagyon vegyes összetételű a válogatott – mondta Storcz Botond szövetségi kapitány. – Nyilván egy ilyen verseny mást jelent a háromszoros olimpiai bajnok Kammerer Zoltánnak és egészen más érzéseket ad a másik magyar csapathajóban lapátoló Csontos Csabának. Bízom benne, hogy sok-sok magyar részvevős A-döntőt szurkolhatunk végig, és fiataljaink, első Világkupás versenyzőink jó élményekkel zárják majd a háromnapos viadalt.”

Ellenfélmustra:

Ken Wallace (ausztrál): örömkajakos és világutazó 1.0. Ironman versenyekről nyargalt át a kajaksportba, és ezt a remek húzást 2008-ban olimpiai bajnoki címmel ünnepelte. Imádja Magyarországot, szeret Szolnokon edzőtáborozni, és rendre részese a tavaszi európai versenyeknek.

Anders Gustafsson (svéd): örömkajakos és világutazó 2.0. Ő az, aki minden egyes edzőtáborából kisfilmet gyárt, akiről süt, hogy mennyire élvezi ezt a sportágat, és aki hol csúcskajakozással, hol gyenge formájával tud meglepetést szerezni.

Max Hoff (német): Stílusa, technikája lenyűgöző. Az egyik legnagyobb sztárja a K-1 1000 méternek. Londonban bronzérmes volt Eirik Veraas Larsen és Adam Van Koeverden mögött – Larsen visszavonult, Van Koeverden nem indul Szegeden.

Fernando Pimenta (portugál): Emanuel Silvával visszavágni érkeznek Magyarországra. Méghozzá Dombi Rudolfnak és Kökény Rolandnak a Londonban elszenvedett 53 százados vereségért. K-1 1000 méteren sem kispályás, Szegeden valamelyik számban mindenképpen bizonyítana.

Aleh Jurenia (fehérorosz): szívós, nagy küzdő a hosszú távú versenyek nagy favoritja. Az elmúlt években 5000 és 1000 méteren jeleskedett a világversenyeken, a 2011-es belgrádi Eb-n előbbi számban arany-, utóbbiban ezüstérmes lett.