Magyarország lehet az Európai Unióba irányuló kínai befektetések kapuja

Október 20-21. között Pekingben kerül megrendezésre a China Overseas Investment Fair (COIFAIR), Kína elsőszámú, külföldre irányuló befektetésekre fókuszáló szakmai fóruma. A Nemzeti Befektetési Ügynökség (HIPA) a rendezvényen a hazai befektetési lehetőségeket népszerűsíti. Ezen túlmenően kiemelkedő jelentőségű megállapodás is született a HIPA és a CODA (China Overseas Development Association) között a kétoldalú üzleti kapcsolatok, azon belül is elsősorban a Magyarországra irányuló kínai közvetlen tőkebefektetések ösztönzése érdekében.

Pekingben idén 8. alkalommal kerül megrendezésre a COIFAIR, mely a külföldre irányuló kínai befektetések (outbound investment) kiemelkedő szakmai fóruma. A rendezvényen több mint 1000 kínai állami és magántulajdonban lévő vállalat vesz részt annak érdekében, hogy személyes kapcsolatot létesítsen nemzeti befektetési ügynökségekkel. A rendezvény iránt az érdeklődés évről évre növekszik; idén közel 300 kiállító, valamint a világ minden tájáról mintegy 9000 látogató várható. Ebben az évben egy önálló magyar szekció keretében népszerűsítik Magyarországot, kifejezetten a régió, illetve az országunk iránt érdeklődő potenciális befektetők számára.

Az idei fő téma az „Egy övezet, egy út” (One Belt, One Road”) kezdeményezés, valamint az ipari kapacitáskihelyezésekkel kapcsolatos együttműködések voltak. Az „Egy övezet, egy út” – amely jól illeszkedik a magyar „keleti nyitás” stratégiához – kiemelkedő lehetőséget kínál hazánk számára a kínai befektetések Magyarországra csatornázásához. Kelet-közép európai befektetési célpontként Magyarország regionális versenyképességének megőrzése szempontjából hazánk kiemelt érdeke, hogy vezető szerepet kapjon a kínai külgazdasági stratégiában. Ebben a folyamatban meghatározó jelentőséggel bír, hogy 2015 nyarán Magyarország az EU-országok között elsőként írt alá megállapodást Kínával az „Új Selyemút” stratégia megvalósításáról.

 

A hasonló adottságokkal rendelkező kelet-közép-európai országok között nagy a verseny a kínai működőtőke-beruházásokért, így meghatározó jelentőséggel bír, hogy előnyös kondíciók biztosításával, valamint aktív politikai támogatással a lehető legtöbb kínai beruházót sikerüljön hazánkba vonzani. Ezen törekvések részeként a HIPA együttműködési megállapodást írt alá a Kínai Fejlesztési és Reform Bizottság irányítása alatt álló Kínai Tengerentúli Befektetésekért felelős Szövetséggel (CODA). A megállapodás értelmében a felek segítik egymás befektetőit és vállalatait kölcsönösen előnyös együttműködések kialakításában. A CODA jelenleg 200 tagvállalatát segíti külföldi befektetéseik megvalósulásában az energetika, gyártás, infrastruktúra, pénzügyek és tanácsadás területén.