Juhos János- A különböző méretű vállalkozásoknak különböző gondjai vannak

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium keretében létrejött egy Szakképzési Innovációs Tanács, amely a szakképzés

Juhos János, az IPOSZ Szakképzési Bizottságának elnöke Fotó: Juhász Melinda

Juhos János, az IPOSZ Szakképzési Bizottságának elnöke
Fotó: Juhász Melinda

fejlesztésével foglalkozik. Ennek a bizottságnak a munkájába meghívást kapott az IPOSZ is, amelyet megtiszteltetésnek és egy nagy lehetőségnek tekint a szervezet, mivel közel egymillió vállalkozásnak a képzését érinti, és akiknek a gondjait felvállalták. Elsősorban a saját tagvállalkozásaik érdekeit szeretnék képviselni, hiszen ők maguk is több mint 600 ezren vannak, családi-, kis- és mikro vállalkozások, melyekben a gazdaság fejlesztésének aranytartalékai is vannak. Az IPOSZ, ha a kormányzat is partner és úgy látja, hogy érdemes a problémákra megfelelő választ adni, akkor nagy lehetőségeket megvalósítására van mód.

A különböző méretű vállalkozásoknak különböző gondjai vannak, melyekre adekvát válaszokat lehet adni, és ha ennek a rétegnek célzottan ki tudják elégíteni az igényeit, ami nem elsősorban pénz kérdése, akkor ezek a vállalkozások önmaguktól kezdenek el nőni, fejlődni, invesztálni, innovatív termékeket bevezetni. A szellemi kapacitás erre megvan, megvan a hajlandóság, csak a környezetet kell ennek megfelelően alakítani. Ehhez azonban át kell hangolni a gondolkodást, meg kell láttatni a lehetőségeket.

 Hiány van a felnőttképzés területén, a régi szakembereket szakmai továbbképzésekben kell részesíteni. Nagyon fontos a beiskolázásnál, hogy a szakképzésbe kerülők vegyes képességekkel kerülnek be a szakképzésbe, a szakképzésnek kell megoldani az általános iskola gondját, amit a szakképzés eddig sem tudott megoldani, az alapkompetenciák pótlására nem alkalmas. Az IPOSZ preferálná, ha lenne az általános iskolában egy kompetenciamérés, és akik ezeken megfeleltek, azokat tudnák a középfokú képzésbe beiskolázni, ezzel segítve a szakképzés színvonalát, presztízsét. Az IPOSZ azon dolgozik, hogy legyen lehetőség mesterképzésben részt venni, ami megfelelő lépcső lehet a felsőfokú képzésbe való belépéshez. Így kialakulhat a szakmunkás életpálya.

Nagy szükség van a mikro vállalkozásoknak a fejlesztésére, hogy minél többen foglalkozzanak tanulóképzéssel, vegyenek részt a duális képzésben. Vannak iskolai és nagyüzemi tanműhelyek, de ezek nem pótolják azokat a mestereket, vállalkozásokat, ahol személyre szabottan nevelik a gyerekeket. Ehhez kellenek a technikailag jól felszerelt gyakorlati képzőhelyek, amit vállalkozások üzemeltetnek. Ezek a mostani rendszerben természetesen a teljes OKJ-ban lévő vizsgakövetelményekre nem tudnak felkészíteni mindenkit, ezért viszont érdemes lenne egy üzemek feletti képzőhelyet létrehozni, ahol bizonyos kompetenciák elsajátítására a diákokat beiskoláznák- mondta el Juhos János, az IPOSZ Szakképzési Bizottságának elnöke.