Hamilton győz, de még nem világbajnok

A Mercedes négyszeres világbajnok

Ahogy várható volt Lewis Hamiltont kedvenc pályáján, a texasi Austinban sem lehetett megállítani. A Mercedes brit pilótája hatodik győzelmét gyűjtötte be vasárnap Amerikában, s bár nem szerezte meg újabb világbajnoki címét, de egy nagy lépést tett afelé, hogy hamarosan ünnepelhessen. Fő riválisa, a ferraris Sebastian Vettel nem hagyta magát és második helyre vitte célba piros betontorpedóját a COTA pályán. A bronzérmes helyezés Vettel csapattársáé, Kimi Raikkönené lett. Bár mindkét Ferrari dobogós lett, a Mercedes megszerezte negyedik világbajnoki címét az észak-amerikai pályán.

F1 - USA GRAND PRIX - 2017

„Nagyszerűen érzem magam. Nézd ezt a sokaságot, ezek az emberek fantasztikusak. 2012 óta a tömeg egyre nagyobb és nagyobb. Azt hiszem ez a kedvenc pályám. – szögezte le Hamilton. „Nagy gratuláció a csapatnak. Nagyon keményen dolgoznak az üzemben és itt is.” – tette hozzá. „Nem gondoltam, hogy ennyivel gyorsabbak vagyunk Sebastiannál (Vettel), de az autó kitűnően teljesített. Még három futam van hátra, amit megnyerhetünk.”

Hamilton akár az USA Nagydíjon is megszerezhette volna a világbajnoki címet, ha 16 ponttal többet szerez Sebastian Vettelnél, s bár az első rajthelyről vágott neki az 56 körös futamnak, a bajnoki cím sorsa mégsem itt dőlt el, hanem talán majd a jövő hétvégi mexikói futamon fog.

Az verseny elején Hamilton és Vettel között folyt a harc az elsőségért, majd ezt a harcot felrázta Max Verstappen stratégiaváltása. A fiatal holland a 16. helyről rajtolt, s miután Daniel Ricciardo motormeghibásodás miatt kiesett, egyedül maradt a pályán. Verstappen a 37. körben két bokszbeállásos stratégiára váltott, s ezzel arra kényszerítette a többi pilótát, hogy hasonló lépésben gondolkodjanak.

A Ferrari azonnal reagált és egy körrel később behozta Vettelt a bokszba, aki még pont Verstappen elé tudott visszatérni a pályára. Hamilton viszont kint maradt, hiszen neki nagy előnye volt. Raikkönen és Bottas szintén kint maradt és remélte, hogy ezzel Vettelt és Verstappent kontrollálni tudja. Bottas számára ez elhibázott döntés volt. Mindkét pilóta kielőzte őt a verseny vége felé a finn elhasználódott gumijai miatt.

A dobogós helyekért folyó harc az utolsó körre maradt, Verstappen – a Nap Pilótája – okosan kielőzte Raikkönent, de emiatt később öt másodperces büntetést kapott, mivel a bírók szerint elhagyta a pályát, s ezzel szerzett előnyt. Így a Red Bull pilótája csak a negyedik helyezést tudta megszerezni és Raikkönen lett a harmadik.

Verstappen nagyon mérges volt emiatt a döntés miatt. „Nem jó a sportnak (ha ilyen döntéseket hoznak) a szabályokat igencsak le kéne tisztázni. A motorbüntetés is hasonló, nagyszerű versenyünk volt, de azokkal az idióta döntésekkel megölik a sportot. Remélem, hogy a rajongóknak nem tetszik ez a döntés, és jövőre nem jönnek.”

Valtteri Bottas végül csak ötödik lett a Mercedes volánja mögött, miután elvesztette a csatát Vettellel és Verstappennel szemben. Hamilton és Bottas eredménye elég volt ahhoz, hogy a Mercedes zsinórban negyedik konstruktőri világbajnoki címét begyűjtse a hétvégén.

Esteban Ocon lett a középmezőny legjobb pilótája a hatodik helyezéssel, ami nem is olyan meglepő az idén kitűnően teljesítő Force Indiától. Ami azonban nagyon is megdöbbentő az az, hogy első versenyén a Renault-val Carlos Sainz mindjárt a hetedik helyre hozta célba autóját. Nem volt rossz ez a váltás sem a spanyol tehetség, sem a francia csapat számára. Sergio Perez nyolcadik lett, két hellyel lemaradva csapattársa mögött. Egy veterán és egy fiatal zárja az első tizet. Felipe Massa lett a kilencedik, a Toro Rossóhoz visszatért tékozló fiú, Danyiil Kvjat pedig tizedikként hozott egy pontot magának és csapatának.

Fernando Alonsónak ismét nem volt szerencséje. Míg csapattársa, Stoffel Vandoorne a 12. helyen ért célba, addig a spanyol motorhiba miatt esett ki, idén más sokadszorra.

Brendon Hartley bemutatkozása mérsékletesen alakult. Az új-zélandi pilóta 13. lett első Forma-1-es versenyén, néhány veteránt is megelőzve.

A konstruktőrök között a második, harmadik és negyedik hely is eldőlt, de még nagy harc folyhat a maradék helyekért a hátralévő versenyeken a Williams, a Toro Rosso, a Renault, a Haas és a McLaren között.

A Forma-1-es mezőny tagjai nem pihenhetnek. Maradnak az amerikai kontinensen, hiszen a jövő hétvégén (2017. október 29.) már a mexikói pályán köröznek majd. Tavaly Lewis Hamiltoné volt ez a diadal is, de Sebastian Vettel minden bizonnyal nem adja majd fel könnyen a küzdelmet.