Gödöllőn nyílt meg az országos programsorozat

A gödöllői királyi kastélyban tartott pénteki megnyitóval megkezdődött a Kulturális örökség napjai országos programsorozata. A megnyitón L. Simon László hangsúlyozta: az őseink által megteremtett nemzeti kulturális értékek védelme legalább olyan fontos, mint a mindennapok kényelmét szolgáló projektek.

    A Miniszterelnökség parlamenti államtitkára köszöntő beszédében úgy fogalmazott: a kormány nem fél attól, hogy támadásokat kap, mert úgymond utak építése vagy például egészségügyi eszközök beszerzése helyett milliókat költ kulturális értékeink megőrzésére. Nincs miért félni, hisz az örökségvédelem, például a leromlott állapotú kastélyok, várak felújítása nem az infrastrukturális fejlesztések helyett, hanem azokkal egy időben történik, és legalább olyan fontos, mint azok.     L. Simon László kiemelte: ezekben a zűrzavaros napokban különösen nagy hangsúlyt kap a magyar nép identitásának megőrzése, a magyar kultúra ápolása. “Mi itt a Kárpát-medencében összetartozunk, egy nyelven beszélünk”, nem hagyhatjuk, hogy eleink értéke kárba vesszen – tette hozzá, hangsúlyozva: az örökségvédelem alapvető stratégiai kérdés.
    Az államtitkár szólt a küszöbön álló nagyobb volumenű kulturális projektekről is, egyebek mellett bejelentette, hogy Hauszmann Alajos eredeti, a budai Vár készülő rekonstrukciójához alapul szolgáló terveiből kiállítás nyílik a Várkert Bazárban.
    Beszélt a nemzeti vár- és kastélyprogramról is, amelyre összesen 55 milliárd forintot szánnak, ebből 33 milliárd uniós forrás. A projekt keretében első lépcsőben nyolc vidéki kastély szépül meg, a korábban elhanyagolt épületeket azonban a helyreállítást követően tartalommal, azaz látogatókkal is meg kell majd tölteni – mondta L. Simon László.
    Köszöntőjében méltatta az idei Kulturális örökség napjainak középpontjában álló, a magyar régészet atyjának nevezett Rómer Flóris érdemeit is. A nagy előd nevét viselő, januárban induló program keretében a határon túli kulturális örökség megőrzésére nyílik lehetőség – húzta alá L. Simon László.      Hoppál Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős államtitkára egyebek mellett arról beszélt köszöntőjében, hogy a kormány egyik legfontosabb célja a magyarságtudat helyreállítása. 2010 után e cél jegyében “adták vissza” a Kossuth teret a polgároknak, és e cél áll a fiatalok értékrendjét helyreállítani akaró szándék, valamint számos helyi és országos örökségvédelmi program mögött is. Ez utóbbiak közül az államtitkár példaként említette a Liget Budapest projektet és a Magyar Állami Operaház tervezett felújítását.      A megnyitón felolvasták Áder János köztársasági elnöknek a Kulturális örökség napjai alkalmából megfogalmazott, az ünnepség résztvevőihez szóló levelét, majd Hoppál Péter nyilvánosságra hozta a szellemi kulturális örökség nemzeti jegyzékére most felkerült értékeket: a debreceni betlehemes találkozó hagyományőrző gyakorlatát, a Rába-vidéki szlovének rönkhúzását és a magyarországi kékfestés hagyományát. Az UNESCO listájára is felterjesztett értékeket Cseri Miklós, a Szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum főigazgatója méltatta, majd az érintettek átvehették a címet igazoló dokumentumokat.      Ezekkel az értékekkel a gödöllői kastély e hét végi ünnepi programjain is ismerkedhetnek a látogatók. A kastélyban a kormányzói bunker bejárására, padlástúrákra, és a királydombi pavilon megtekintésére is várják az érdeklődőket.  

Forrás:MTI