Érik az aranyérem Galambos Péternek

Az olimpia után is van élet a nemzetközi sportban, mi több, kiváló magyar eredményekkel! Hosszú Katinka például olyan lendületbe jött, hogy rossz nyelvek szerint Király Gábort megirigyelve, negyven éves koráig nem hajlandó kimászni a medencéből, s ha már ott van, halomra gyűjti az aranyérmeket. De van más is! Galambos Péter például az olimpia műsorán nem szereplő számokban Rotterdamban rendezett evezős világbajnokságon remek hajrával ezüstérmet szerzett az őrült erős mezőnyben.

Ahogy a nemzetközi szövetség honlapja említi, a váci versenyző egy-egy német, szerb, szlovák, szlovén és ír riválissal harcolt a hatos fináléban. Jól rajtolt, 500 méternél első volt, de a táv közepén visszavett a tempóból. Szerencsére a hajrája ezüstöt ért, sikerült megelőznie a szám idei Európa-bajnokát is!

Galambos éppen tizenhat éve kezdett evezni a Vác Városi Evezős Klubban. Először csak a társaság miatt, aztán az első komolyabb teljesítménye, ahogyan ő fogalmaz, meghozta a siker iránti étvágyát, amit csak az érmes helyezéseivel tudott csillapítani. Ifi korosztályban került közel a tűzhöz, ifi egyesként lett válogatott. Már 2005-ben (először a felnőttek mezőnyében!) a szegedi válogató versenyen harmadik helyen végzett a Hirling Zsolt és Varga Tamás világbajnok duó mögött. 2008-ban a válogató versenyen 2. lett, amelynek köszönhetően a Pekingi Olimpiára készülő magyar csapat tartaléka volt. Sajnálatos módon pénzhiány miatt nem utazhatott Pekingbe, csak itthon segítette az olimpikonok felkészülését. Ettől kezdve a hazai versenyeken nem talált komoly riválisra, ahol rajthoz állt, győzött. Többszörös magyar bajnok, többszörös Európa-kupa győztes, Egyetemi Világbajnok, felsorolni is képtelenség a különböző hazai és nemzetközi versenyeken elért eredményeit. Az olimpiákkal azonban továbbra sem volt szerencséje. Amiben hosszú évek óta a nemzetközi élmezőnyhöz tartozik, az nem szerepel az olimpiák műsorán, párosban pedig nem sikerült kvótát érő eredményeket elérnie senkivel. Az evezős világbajnokságokon megszerzett két ezüst- és két bronzérme viszont kárpótolhatja az elmaradt olimpiai szereplésekért. Megérdemelné, hogy felvegyék az olimpia programjába a könnyűsúlyú egypárevezősök küzdelmét is, de erre nagyon kevés az esély. Egy világbajnoki arany lehetne gyógyír Galambos lelkének! Ha valaki, hát ő tizennégy évi kíméletlen edzések és versenyek után megérdemelné ezt az aranyat. A belgrádi Egyetemi Világbajnokságon is több ezüst után vehette át végre az aranyérmet! Reméljük, a siker iránti étvágya nem csökkent, és együtt ünnepelhetünk még a világ legjobb evezősével! Persze most még ünnepelje csak boldogan közelgő 30. születésnapját és az ezüstérmet a szép eredményeiért nagyon-nagyon sok áldozatot vállaló családja körében!

 

Horváth Gábor Miklós