Búcsú Európától

A szezon utolsó európai futamához érkezünk el a hétvégén, így a csapatoknak, főképp a Ferrarinak, mindennél fontosabb lesz a jó szereplés az Olasz Nagydíjon, Monzában. Belgiumban Sebastian Vettelnek összejött a győzelem. Alig egy héttel később hatalmas örömet okozna a Tifosik számára egy újabb piros győzelem, ezúttal már hazai földön. Az őrült Ferrari-rajongók ugyanis már 2010 óta várnak erre a pillanatra.

Amber-Olasz_F1_2017-rajt

A szezon második fele a múlt hétvégén, Belgiumban elkezdődött, s most már nem lesz pihenés. A november végi szezonzáró Abu-Dzabi Nagydíjig ezzel együtt még nyolc futam van hátra. Két nagyon kedvelt és nagy hagyományú versennyel kezdtek a Forma-1-esek a nyári szünetet követően. Spa és Monza mindenki kedvence. Ezúttal azonban nem dőlhettek hátra a csapatok és Spában a verseny után azonnal összepakoltak és útnak indultak az olasz pálya felé, ahol a hétvégén már rajthoz is állnak.

Érdekes a helyzet Monzával kapcsolatban. Ez a Ferrari hazai pályája, mégis a Mercedes sikert sikerre halmozott az elmúlt években az olasz aszfaltcsíkon. Ez a nagyon gyors versenypálya ugyanis nagyon is fekszik a Mercedes autóknak és pilótáknak. Nem is akármennyire. Tavaly is kettős győzelmet könyvelhetett el a brackley-i istálló. Lewis Hamilton és Valtteri Bottas taroltak, míg Sebastian Vettel csak a dobogó harmadik fokára állhatott fel. Nem hiába, rég volt már 2010, amikor is Fernando Alonso a Ferrari-szentélyben megszerzett győzelmével belopta magát az olaszok szívébe.

Amber-Olasz_F1-Tifosi

A hűvösebb belgiumi időjárást várhatóan melegebb követi majd Olaszországban, bár egyelőre még záporokat-zivatarokat is jósolnak az időjósok Monza környékére a hétvégére. Tavaly egy maratoni esős időmérőt verőfényes napsütésben tartott verseny követte. Mostanság inkább esőben mennek jobban a Mercedes pilótái, a Ferrariknak pedig a száraz pálya kedvező, ezért egyáltalán nem mindegy milyen idő várja a taljánoknál a csapatokat.

Míg Spában Max Verstappen holland rajongói borították narancsba a lelátókat, addig itt az olaszok várhatók nagy számban, akik a Ferrari-sikerére kíváncsiak, no meg persze a bejelentésre Kimi Raikkönen szerződésének hosszabbításáról. Bármi is történik a futamon, ezzel a hírrel biztosan bejutnak a vörösök az újságokba. Sebastian Vettelnek szüksége van a győzelmekre. Bár faragott hátrányából az egyéni ponttáblán Lewis Hamiltonhoz képest, de még mindig 17 pontos a lemaradása.

Amber-Olasz_F1_2017-dobogo

Érdemes lesz a hétvégén odafigyelni az új-régi csapat, a Racing Point Force India pilótáira is. Sergio Perez és Esteban Ocon Belgiumban is értékes pontokat gyűjtött a csapatnak, s Monzában is hasonlóan jó eredmény várható. 2017-ben Olaszországban pontszerző helyen ért célba mindkét pilóta, Ocon hatodik, Perez kilencedik lett.

A Pirelli az idei évben is a közepes, a lágy és a szuperlágy abroncsokat viszi el Olaszországba.

A verseny és a pálya

A monzai pálya klasszikus, gyors pályának számít olyan hosszú egyenesekkel, amelyeket egyedül a régi hockenheimi pályán láthattunk. A pálya négy pontján a pilóták nagyjából 330 km/órás sebességgel hajtanak és a kör háromnegyedében teljes gázzal haladnak. Ezen a gyors pályán az átlagsebesség megközelíti a 250 km/órát. Ez jelentősebb több, mint a többi versenypályán, ezért sehol nem látott alacsony tapadással köröznek az autók. Monacóhoz hasonlóan erre a pályára is specifikus aerodinamikai elemekkel készülnek a csapatok, csak épp teljesen másokkal, mint a lassú Monacóra.

Monzában az erős motorral rendelkező autók lesznek fölényben. Emellett fontos szerep jut a fékeknek is, hiszen a száguldó autóknak kicsi a tapadása a kanyarok előtt. Ilyenkor nagyon felforrósodnak a fékek, de a hosszú egyenesekben ismét könnyen lehűlnek.

Az 53-körös Olasz Nagydíj szeptember 2.-án helyi idő szerint 15.10-kor veszi kezdetét. A pálya hossza: 5.793 km, a teljes versenytáv 306.720 km. A pályarekordot még mindig Rubens Barrichello tartja 2004-ből. Ideje 1 perc 21.046 másodperc.

2017-ben Lewis Hamilton (Mercedes) állhatott fel az olasz dobogó legfelső fokára. A brit pilóta ideje 1:15:32.312 volt. A második helyezett Valtteri Bottas (Mercedes) lett, míg a bronzérmes helyen Sebastian Vettel (Ferrari) ért célba.

(Forrás: Amber PR)