Az utolsó hajrá Argentínában

P-20150114-00161_HiRes JPEG 24bit RGB News A Dakar versenyzői visszafelé vették az irányt, és Argentína felé tartanak, ahol három nap múlva Buenos Aires-ben érnek célba. A 3600 méter magasban megkezdett, csapdákkal teli gyorsasági szakaszon Stéphane Peterhansel a tíz leggyorsabb pilóta között végzett. Noha ma meglehetősen hátrányos helyzetből indult, hiba nélkül teljesítette az etapot, és a 9. helyen futott be. Cyril is sikeresen célba ért a hosszú nap végén, méghozzá a 22. legjobb idővel, melynek köszönhetően összetettben ismét előrébb lépett.

A mai technikai szakasz újabb kihívást jelentett nemcsak navigáció, hanem kormányzás szempontjából is. A versenyzőknek rendkívül rossz látási viszonyok között kellett megtalálniuk az utat az itiner (road book) alapján. A nap eleji rövid homokos szakaszt leszámítva a mai etap alapvetően szűk, sziklás pályákból állt, melyeken nem szabad hibázni, különösen egy kétkerékmeghajtású autóval. Ilyen magasságban a levegő alacsony oxigéntartalma miatt a motornak is nehezére esett maximális teljesítményt produkálni. Nem beszélve az emberi szervezetről, mely szintén kemény erőpróbának volt kitéve a mai gyorsasági szakasz során – minden bizonnyal a rali egyik legnehezebb etapján.

A tegnapi helyezése miatt Stéphane Peterhansel a lehető legnehezebb helyzetben találta magát. Ennek ellenére ma sikerült az első tíz közé kerülnie, ami azt jelenti, hogy holnap jobb pozícióból indíthat. Összesítettben továbbra is a 14. helyen áll, reméli azonban, hogy az első tíz között végez majd ezen a már egyre intenzívebb ralin.

Cyril Despres, akinek ugyan még nincs sok tapasztalata négy keréken, a tegnapi 9. hely után ma a 22. helyen végzett. Láthatóan kitűnően alkalmazkodik az új kihívásokhoz, még akkor is megbirkózik a helyzettel, ha számára ismeretlen körülmények között kell vezetnie. A PEUGEOT 2008 DKR számára zökkenőmentes nap után a csapat erősen reméli, hogy az egykori motoros célba ér.

Holnap: 11. speciális szakasz (Salta – Termas Rio Hondo): január 15., csütörtök, helyi idő szerint 7h30 520 km, ebből 194 km mért szakasz.

Stéphane Peterhansel (n°302): „Egyszerre csodás és nehéz szakasz volt a mai: látszólag jónak tűnt, de számos csapdát rejtett. A mai etap keskeny útjai valamelyest a rali világbajnokság pályáit idézték fel bennem. A legnagyobb problémát ma a pozícióm jelentette: nagyon nehéz volt előre törni arról a helyről, ahonnan elindultam, ráadásul úgy, hogy ne is kockáztassak fölöslegesen. A jó hír viszont az, hogy az első 10 között végeztünk: holnap tehát valamivel jobb lesz, vagy legalábbis nem rosszabb. Egy másik pozitívum: ma nem volt különösebb gond az autóval. A beállítások talán nem a legjobbak voltak, de összességében minden jól ment.”

Cyril Despres (n°322): „Nagyon kanyargós és gyors volt a speciális szakasz: pont olyan, amilyenben nem vagyok járatos! Tudom, hogy sokat kell még tanulnom az ilyen típusú helyzetekről, és ismét nagyra értékeltem Gilles segítségét, aki sok jó tanáccsal látott el. Nagyon értékes volt számomra ez a gyorsasági szakasz. Igazából le kellene telepednem itt, már csak azért is, hogy ilyen pályákon vezethessen a magam örömére, és persze tanulási célból is… Számomra ma az volt a fő cél, hogy ne legyen technikai problémám. Sok szikla volt az úton végig, ezért arra törekedtem, hogy ne hibázzak. Összességében nagyon élveztem a mai napot, de be kell, hogy valljam, volt bennem némi félsz.”

Bruno Famin, a Peugeot Sport igazgatója: „A legfontosabb, hogy mindkét célba ért, és ez annál is inkább igaz, mert a legnehezebb gyorsasági szakaszokon vagyunk túl. Figyelembe véve a pilóták számára nehéz körülményeket, a beállításaink nem voltak optimálisak, ennek ellenére egyetlen technikai problémánk sem akad. Az autó tehát ismét – ahogy eddig is – megbízhatóságáról tett tanúbizonyságot. Még három etap van előttünk, úgyhogy most már egy pillanatra sem lazíthatunk, míg célba nem érünk – ami továbbra is a legfőbb célunk.”