Az Országgyűlés plenáris ülése

Orbán Viktor miniszterelnök reagál a napirend előtti felszólalásával kapcsolatban elhangzott frakcióvezetői felszólalásokra az Országgyűlés plenáris ülésén 2016. szeptember 12-én. MTI Fotó: Illyés Tibor

Orbán Viktor miniszterelnök reagál a napirend előtti felszólalásával kapcsolatban elhangzott frakcióvezetői felszólalásokra az Országgyűlés plenáris ülésén 2016. szeptember 12-én. MTI Fotó: Illyés Tibor

A kormányfő szerint az október 2-i népszavazás nem pártügy, hanem nemzeti ügy. Orbán Viktor hétfőn az Országgyűlésben napirend előtt arra szólított fel:”ne kockáztassuk Magyarország jövőjét”. Az MSZP úgy látta: az unió nem akadálya, hanem megoldása a menekültválságnak. A Jobbik elnöke a népszavazáson való részvétel és a nem szavazat mellett érvelt.

    
 Orbán: a népszavazás nem pártügy, hanem nemzeti ügy

    A kvótanépszavazás nem párt-, hanem nemzeti ügy, “ne kockáztassuk Magyarország jövőjét” – mondta Orbán Viktor hétfőn a parlamentben, az őszi ülésszakot megnyitó napirendi előtti felszólalásában, amelyben jórészt a migrációról és az október 2-i referendumról beszélt.
    A népszavazás céljának Magyarország megvédését nevezte, rögzítve: Magyarország büszke lehet arra, hogy az egyetlen európai állam, ahol az emberek népszavazáson elmondhatják a véleményüket. A referendum – mondta a kormányfő – nemzeti ügy, ebben a kérdésben nincs jobb- vagy baloldal, csak magyar emberek és magyar jövő van, “nincs pártügy, csak pártok felett álló nemzeti ügy”. “Most fog eldőlni, hol lesznek migránstelepek” – mondta Orbán Viktor, aki ezért a baloldali vezetésű településeken élőknek is azt tanácsolja, menjenek el szavazni október 2-án.
MSZP: az unió nem akadálya, hanem megoldása a menekültválságnak

Tóth Bertalan, az MSZP frakcióvezetője felszólal Orbán Viktor miniszterelnök napirend előtti felszólalásával kapcsolatban az Országgyűlés plenáris ülésén 2016. szeptember 12-én. MTI Fotó: Illyés Tibor

Tóth Bertalan, az MSZP frakcióvezetője felszólal Orbán Viktor miniszterelnök napirend előtti felszólalásával kapcsolatban az Országgyűlés plenáris ülésén 2016. szeptember 12-én. MTI Fotó: Illyés Tibor

    Tóth Bertalan, az MSZP frakcióvezetője távolmaradásra szólított fel a kvótareferendumtól hétfőn, a miniszterelnök napirend előtti felszólalására válaszolva. Azt mondta, hogy  Orbán Viktor szavaival ellentétben az európai közösség nem akadálya, hanem potenciális és egyedüli megoldása a problémáknak.
    Korruptnak és magyarellenesnek minősítette a kormány politikáját, és úgy fogalmazott: sem a magyar népszavazás, sem a külön utas politika nem oldja meg a menekültválságot. Tóth Bertalan aljas hazugságnak nevezte az Európai Bizottság hibáztatását a menekültválsággal kapcsolatban, mondván, javaslatukat – amelyről önállóan nem hozhat döntést a testület – a magyar parlament 95 százaléka elutasította. Mivel mind az Európai Bizottság elnöke, mind a német kancellár egy pártcsaládban ül az unióban a magyar kormánypártokkal, ezért szerinte Orbán Viktornak az Európai Néppárt tagjait kellene meggyőznie a politikájáról.
    Kijelentette azt is: milliárdos orosz, szír, afgán, iráni gazdasági bevándorlóknak értékesítették a letelepedési kötvényeket, amelynek százmilliárdos haszna a kabinethez közel álló üzletemberekhez került, nem az államkasszába. Megjegyezte: uniós tagság nélkül ezen üzletembereknek sem érte volna meg letelepedési kötvényt venni, valamint azt is leszögezte: ugyanezen ügylet a török-szír határon szerinte emberkereskedelem lenne. A politikus szerint a kormányfő nem a valóságról beszélt. Hozzátette: Magyarországon négymillió ember él a létminimum alatt és több százezren dolgoznak közmunkában. Szerinte a kormány oktatás- és foglalkoztatáspolitikájának kudarca a százezer betöltetlen álláshely és a kivándorlók jelentős száma. A miniszterelnöknek válaszolva annak adott hangot: az uniós források “az önök álmainak megvalósítására” mennek, “Mengyi Rolandok lopják el”, a kormányfő pedig tudja, hogy ennek a világnak előbb-utóbb vége lesz, ennek megy elébe, belülről bomlasztva az Európai Uniót.  
    Az adóemeléseket, a többi között a benzin árának emelését is a miniszterelnök szemére vetette, és kijelentette azt is: a környező országok sorra hagynak le minket versenyképességben.

    A Jobbik elnöke a népszavazáson való részvétel és a nem szavazat mellett érvelt

    A Jobbik elnöke az október 2-i kvótareferendumon való részvétel és a nem szavazat mellett érvelt a kormányfő napirend előtti felszólalására reagálva. Vona Gábor a miniszterelnök baloldali vezetésű településekhez intézett szavait ugyanakkor nem tartotta elegánsnak és azt mondta, lassan eljutnak oda, hogy aki nem lép egyszerre, húsz migránst kap estére.     
    A jobbikos politikus úgy látta: a voksolásnak egyetlen, valódi tétje van, hogy jogilag érvényes lesz vagy sem. Kiemelte: ha érvényes és eredményes lesz, valamilyen törvénymódosításra, vagy alaptörvény-módosításra lesz szükség, és visszakerülnek oda, amit már tavasszal javasolt a Jobbik – jegyezte meg az ellenzéki politikus.
    Ugyanakkor ha nem lesz érvényes a népszavazás, Brüsszelnek aduászt adnak a kezébe, papírja lesz róla, hogy Magyarország jogi értelemben nem utasította el a kvóták bevezetését. Ez óriási veszély, és ha mégis bekövetkezik, akkor az a kormányfő felelőtlenségének lesz köszönhető. Ebben az esetben a miniszterelnök felelőssége az, hogy mondjon le – jelentette ki Vona Gábor.
    A Jobbik elnöke hozzátette: egyetértenek azzal, az Európai Unión belül Magyarországnak kötelessége, feladata, felelőssége van. Ugyanakkor arra is figyelni kell, hogy lehet, hogy Nyugat-Európa bizonyos értelemben menthetetlen. Nyugat-Európában a multikulturalizmus már valóság – állapította meg, hozzátéve: már nem az kérdés, multikulturális társadalomban éljenek-e vagy sem, hanem, hogy hogyan lehet ilyen társadalomban élni.
    Kelet-Közép-Európában ugyanakkor még megvan a lehetőség a választásra – mutatott rá a pártelnök, aki kitért arra, hogy a V4-ek jelentősége a jövőben egyre inkább fel fog értékelődni. Kiemelte: egyetértenek, hogy a kvótát el kell utasítani, és a multikulturális társadalom ideája nem kívánatos Magyarországon, és azzal is, hogy bizonyos baloldali politikusok megnyilvánulásai e téren felérnek a hazaárulással. Ugyanakkor szerinte a migránsáradat témája a kormányfőnek egy olyan arab varázsszőnyeg, amire felpattan és felrepül a felhők fölé, hogy ne kelljen látnia a magyar valóságot. Ha éppen leszáll vele, akkor alásöpri az oktatás, az egészségügy és a korrupció problémáit. “Amíg Ön Brüsszelben Savoyai Jenőt játszik, addig a katonái szétlopják az országot” – fogalmazott.